Закон – один для всіх
Демократичне суспільство, якщо воно хоче залишитися саме таким, змушене балансувати між двома (як мінімум) крайнощами: з одного боку, без свободи слова не має демократії, з іншого - існує небезпека використання свободи слова для маніпулювання масовою свідомістю. Один і той же факт описується й оцінюється різними людьми по-різному. Саме тому, сьогодні всі громадяни мають розуміти і поважати букву закону, а закон має бути один для всіх.
Питання «Про головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини» було внесено на розгляд чергової сесії районної ради у зв’язку із зверненням трудового колективу редакції газети «Сарненські новини», а не з ініціативи Сарненської районної ради.
На сесії Сарненської районної ради 22 лютого начальник відділу з питань юридичного забезпечення роботи ради та комунальної власності виконавчого апарату районної ради Світлана Рацкевич, доповідаючи з питання «Про головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини»», доступно розтлумачила депутатам і присутнім норми чинного законодавства у видавничій та інформаційній сферах, норми діючого Статуту редакції районної газети «Сарненські новини».
Так, відповідно до статті 21 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» редакція діє на підставі свого статуту, яким визначено виробничі, майнові, фінансові та інші умови її діяльності та реалізує програму друкованого засобу масової інформації, затверджену засновником (співзасновниками) і може передбачати будь-які види господарської діяльності, які не заборонені законом і відповідають цілям її діяльності.
У статуті редакції визначаються: засновник (співзасновники) та назва друкованого засобу масової інформації, місцезнаходження його редакції, предмет і цілі діяльності, органи управління, порядок їх формування, компетенція та повноваження журналістського і трудового колективів та їх виборних органів, порядок утворення майна редакції, положення щодо вирішення питань виробничого, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності видання та його редакції, умови її реорганізації, припинення діяльності, інші положення.
Співзасновниками редакції газети «Сарненські новини» є :Сарненська районна рада, Сарненська міська рада, Сарненська райдержадміністрація, трудовий колектив редакції.
Відповідно до п.4.1 розділу IV Статуту редакції районної газети «Сарненські новини», затвердженого співзасновниками газети «Сарненські новини» органами управління редакції є:
- загальні збори співзасновників,
- головний редактор,
- збори трудового колективу,
- збори журналістського колективу,
- редакційна рада, - редколегія газети.
Загальні збори є вищим органом управління редакції, про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
До виключної компетенції загальних зборів співзасновників віднесено ряд питань, зокрема: призначення на посаду головного редактора; заслуховування звітів головного редактора про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів та їх затвердження; звільнення з посади головного редактора у порядку, визначеному чинним законодавством та цим Статутом.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» редактор (головний редактор) друкованого засобу масової інформації є керівником редакції, уповноваженим на те засновником (співзасновниками). Редактор (головний редактор) призначається (обирається) на посаду і звільняється з посади в порядку, встановленому засновником (співзасновниками) у статуті редакції відповідно до чинного законодавства України про працю.
Відповідно до Статуту редакції районної газети «Сарненські новини», призначення або звільнення головного редактора відбувається шляхом проведення голосування на загальних зборах співзасновників, за принципом: один засновник – один голос.
Районна рада, як один із співзасновників, маючи колективний вищий орган правління (сесія ради), розгляд питання про погодження кандидатури головного редактора виносить на сесію. Прийняте рішення подається як один голос співзасновника. Знаючи це, редакція газети і подала в районну раду звернення про врахування рішення зборів журналістського та трудового колективів при обранні кандидатури на посаду головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини». На сесії ж депутати не підтримали на посаду головного редактора кандидатуру Ляшко С.Ф, а запропонували посаду іншому кандидату Рачковській (Баковецькій) Ірині Володимирівні, теж фахівцю у сфері журналістики.
Рішення про призначення вважається прийнятим, якщо на загальних зборах співзасновників за кандидатуру головного редактора буде подано не менш як три четвертих голосів співзасновників (пункти 4.2., 4.4. Статуту редакції).
Як уже зазначалось вище, до виключної компетенції загальних зборів співзасновників віднесено питання заслуховування звітів головного редактора про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів та затвердження програми діяльності редакції. За час виконання обов’язків головного редактора Ляшко Світлана Феліксівна жодного разу не звітувала на загальних зборах співзасновників про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів, не подавала на затвердження програму діяльності редакції, що в свою чергу обмежувало права районної ради як одного із співзасновників на отримання повної та всебічної інформації щодо діяльності редакції газети. У районну раду подавали лише статистичні фінансові звіти. А статистичний звіт і звіт головного редактора чи в.о. головного редактора на загальних зборах співзасновників про фінансово-економічний стан редакції, використання коштів – це зовсім різні речі.
Залишається незрозумілим ще одне питання. Яким чином визначались (рішенням якого органу чи посадовою особою) умови оплати праці Ляшко С.Ф., її преміювання, оскільки це не покладено в обов’язки головного редактора згідно із Статутом редакції? Якщо слідувати букві закону, то питання оплати праці головного редактора та преміювання віднесені до виключної компетенції загальних зборів співзасновників. Ось тут якраз доречно згадати українську приказку: «закон, як дишло…».
Згідно з роз’ясненням Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати та Секретаріату Всесоюзної Центральної ради Професійних Спілок від 29.12.1965 №30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступника», зокрема, тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою необхідністю. Призначення працівника виконуючим обов’язки за вакантною посадою не допускається. Зазначене можливо лише за посадою, призначення на яку проводиться вищим органом управління (пункт 2 роз’яснення). Також, відповідно до п.4.5 Статуту статус головного редактора фізична особа набуває з моменту призначення його на посаду загальними зборами. У цьому випадку на загальних зборах співзасновників, які відповідно до пункту 4.2 Статуту є вищим органом управління редакції, після обрання 19 листопада 2015 року Драганчука Миколи Миколайовича першим заступником голови Рівненської обласної ради, питання про покладення виконання обов’язків головного редактора редакції газети «Сарненські новини» на Ляшко Світлану Феліксівну не розглядалось.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» професійні назви службових посад журналістів включаються до державного класифікатора професій України. У Державному класифікаторі посад та професій посада або професія «Виконуючий обов’язки» відсутня. Фактично Ляшко Світлана Феліксівна виконувала обов’язки головного редактора без достатніх для цього підстав.
Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону. Норми діючого Статуту редакції районної газети «Сарненські новини» не суперечать вимогам Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про інформацію», «Про Державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Цим Законом визначено механізм реформування друкованих засобів масової інформації, редакцій газет: спосіб, порядок та етапи здійснення реформи і жодним чином не регламентовано діяльність редакції, трудового колективу, відносини між співзасновниками, призначення або звільнення головного редактора редакції, оплата праці.
Крім того, вищезгаданим Законом внесено зміни до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якими до повноважень районної ради віднесено заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників. Вказані зміни жодним чином не регламентують порядок розгляду питання погодження кандидатури на посаду головного редактора районної газети «Сарненські новини». Оскільки, як уже зазначалось, на посаду головного редактора призначається кандидат рішенням загальних зборів співзасновників, шляхом голосування.
Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних засобів масової інформації», реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший - протягом одного року з дня набрання чинності цим законом та другий - протягом наступних двох років. На першому етапі здійснюється реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, організовується підвищення кваліфікації працівників таких редакцій, а також складається Зведений перелік об’єктів реформування.
На другому етапі здійснюється реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій, не реформованих на першому етапі.
Відповідно до листа Головного управління юстиції у Рівненській області від 29.05.2009 №11-03-39/51 Рівненським обласним комітетом у справах преси та інформації Рівненської обласної державної адміністрації 28.01.1998 зареєстровано друкований засіб масової інформації «Сарненські новини» (свідоцтво РВ №213), проте, правовою експертизою встановлено, що редакцією газети «Сарненські новини» не розпочато випуск друкованого ЗМІ протягом 1 року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію, контрольні видання до управління юстиції не надходили, у зв’язку з чим, реєструвальним органом (Головним управлінням юстиції в Рівненській області) свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації «Сарненські новини» визнане таким, що втратило чинність, про що районна рада повідомила редакцію газети «Сарненські новини».
На сьогодні в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, як суб’єктів інформаційної діяльності, відомості щодо реєстрації районної газети «Сарненські новини» відсутні.
Для будь-якої демократичної держави та суспільства можливість вільно поширювати інформацію є одним із фундаментальних прав. Тому метою реформування державної та комунальної преси є поширення об’єктивної інформації в інтересах громадян України. Сарненська районна рада не має на меті перешкоджати реформуванню районної газети «Сарненські новини», а навпаки слідує закону і діє виключно в правовому полі. Проте, у зв’язку з тим, що в районній раді як в одного із співзасновників відсутні будь-які документи, які б підтверджували наявність свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації «Сарненські новини», прийняття рішення про реформування друкованого засобу масової інформації не відповідає вимогам чинного законодавства (Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»).
З огляду на вищевикладене та враховуючи пропозицію трудового колективу редакції газети «Сарненські новини» стосовно способу реформування, а саме реформування на першому етапі, розглянувши на засіданні постійної комісії з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності дане питання відповідно до висновку комісії було внесено на розгляд чергової сесії районної ради. Обранці громад, враховуючи те, що трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування, на сесії ухвалили рішення районної ради «Про реформування редакції районної газети «Сарненські новини», співзасновником якої є Сарненська районна рада».
В свою чергу цікавою є позиція редакції газети «Сарненські новини» щодо процедури реформування.
До набрання чинності Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», відповідно до статті 78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Найменування комунального підприємства повинно містити слова «комунальне підприємство» та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить це підприємство.
Сарненська районна рада неодноразово протягом 2010-2015 років зверталась до редакції газети «Сарненські новини» щодо поновлення та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства України статуту редакції. Проте зазначені звернення були залишені без розгляду. Зміни до статуту, як того вимагав Закон, виконуючою обов’язки головного редактора не подавались та не вносились. Дійсно: «Закон, як дишло!»
Що підтвердив у своєму виступі на сесії районної ради і Тарасюк Дмитро Володимирович - голова Рівненської обласної організації НСЖУ, представник Нацради в Рівненській області, член редколегії "Журналіст України".
Чому тлумачення Законів і Статуту, які пропонує виконуюча обов’язки головного редактора Ляшко Світлана Феліксівна, спрямовані лише на збереження її на посаді та по суті порушує права інших трьох співзасновників, які є представниками територіальних громад усього району?
Газета «Сарненські новини» засновувалась як комунальна організація і є такою на сьогодні. Це надбання не лише окремо взятої особи, що бажає всупереч Закону і Статуту залишитись на посаді, а результат кропіткої спільної праці, підтримки та позиції співзасновників,трудового колективу, колишніх працівників –ветеранів редакції та усіх громадян, в тому числі передплатників видання, які в той чи інший спосіб долучались до створення та становлення районної газети.
Підсумовуючи викладене, виникають питання: «Закон – один для всіх?» і «І в чому тоді ж районна рада порушила закон?».
В тому, що намагається відновити справедливість? !
Голова ради Р.П.Серпенінов
Голова райдержадміністрації Я.В.Яковчук
Питання «Про головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини» було внесено на розгляд чергової сесії районної ради у зв’язку із зверненням трудового колективу редакції газети «Сарненські новини», а не з ініціативи Сарненської районної ради.
На сесії Сарненської районної ради 22 лютого начальник відділу з питань юридичного забезпечення роботи ради та комунальної власності виконавчого апарату районної ради Світлана Рацкевич, доповідаючи з питання «Про головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини»», доступно розтлумачила депутатам і присутнім норми чинного законодавства у видавничій та інформаційній сферах, норми діючого Статуту редакції районної газети «Сарненські новини».
Так, відповідно до статті 21 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» редакція діє на підставі свого статуту, яким визначено виробничі, майнові, фінансові та інші умови її діяльності та реалізує програму друкованого засобу масової інформації, затверджену засновником (співзасновниками) і може передбачати будь-які види господарської діяльності, які не заборонені законом і відповідають цілям її діяльності.
У статуті редакції визначаються: засновник (співзасновники) та назва друкованого засобу масової інформації, місцезнаходження його редакції, предмет і цілі діяльності, органи управління, порядок їх формування, компетенція та повноваження журналістського і трудового колективів та їх виборних органів, порядок утворення майна редакції, положення щодо вирішення питань виробничого, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності видання та його редакції, умови її реорганізації, припинення діяльності, інші положення.
Співзасновниками редакції газети «Сарненські новини» є :Сарненська районна рада, Сарненська міська рада, Сарненська райдержадміністрація, трудовий колектив редакції.
Відповідно до п.4.1 розділу IV Статуту редакції районної газети «Сарненські новини», затвердженого співзасновниками газети «Сарненські новини» органами управління редакції є:
- загальні збори співзасновників,
- головний редактор,
- збори трудового колективу,
- збори журналістського колективу,
- редакційна рада, - редколегія газети.
Загальні збори є вищим органом управління редакції, про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
До виключної компетенції загальних зборів співзасновників віднесено ряд питань, зокрема: призначення на посаду головного редактора; заслуховування звітів головного редактора про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів та їх затвердження; звільнення з посади головного редактора у порядку, визначеному чинним законодавством та цим Статутом.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» редактор (головний редактор) друкованого засобу масової інформації є керівником редакції, уповноваженим на те засновником (співзасновниками). Редактор (головний редактор) призначається (обирається) на посаду і звільняється з посади в порядку, встановленому засновником (співзасновниками) у статуті редакції відповідно до чинного законодавства України про працю.
Відповідно до Статуту редакції районної газети «Сарненські новини», призначення або звільнення головного редактора відбувається шляхом проведення голосування на загальних зборах співзасновників, за принципом: один засновник – один голос.
Районна рада, як один із співзасновників, маючи колективний вищий орган правління (сесія ради), розгляд питання про погодження кандидатури головного редактора виносить на сесію. Прийняте рішення подається як один голос співзасновника. Знаючи це, редакція газети і подала в районну раду звернення про врахування рішення зборів журналістського та трудового колективів при обранні кандидатури на посаду головного редактора редакції районної газети «Сарненські новини». На сесії ж депутати не підтримали на посаду головного редактора кандидатуру Ляшко С.Ф, а запропонували посаду іншому кандидату Рачковській (Баковецькій) Ірині Володимирівні, теж фахівцю у сфері журналістики.
Рішення про призначення вважається прийнятим, якщо на загальних зборах співзасновників за кандидатуру головного редактора буде подано не менш як три четвертих голосів співзасновників (пункти 4.2., 4.4. Статуту редакції).
Як уже зазначалось вище, до виключної компетенції загальних зборів співзасновників віднесено питання заслуховування звітів головного редактора про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів та затвердження програми діяльності редакції. За час виконання обов’язків головного редактора Ляшко Світлана Феліксівна жодного разу не звітувала на загальних зборах співзасновників про фінансово-економічний стан редакції, використання бюджетних коштів, не подавала на затвердження програму діяльності редакції, що в свою чергу обмежувало права районної ради як одного із співзасновників на отримання повної та всебічної інформації щодо діяльності редакції газети. У районну раду подавали лише статистичні фінансові звіти. А статистичний звіт і звіт головного редактора чи в.о. головного редактора на загальних зборах співзасновників про фінансово-економічний стан редакції, використання коштів – це зовсім різні речі.
Залишається незрозумілим ще одне питання. Яким чином визначались (рішенням якого органу чи посадовою особою) умови оплати праці Ляшко С.Ф., її преміювання, оскільки це не покладено в обов’язки головного редактора згідно із Статутом редакції? Якщо слідувати букві закону, то питання оплати праці головного редактора та преміювання віднесені до виключної компетенції загальних зборів співзасновників. Ось тут якраз доречно згадати українську приказку: «закон, як дишло…».
Згідно з роз’ясненням Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати та Секретаріату Всесоюзної Центральної ради Професійних Спілок від 29.12.1965 №30/39 «Про порядок оплати тимчасового заступника», зокрема, тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою необхідністю. Призначення працівника виконуючим обов’язки за вакантною посадою не допускається. Зазначене можливо лише за посадою, призначення на яку проводиться вищим органом управління (пункт 2 роз’яснення). Також, відповідно до п.4.5 Статуту статус головного редактора фізична особа набуває з моменту призначення його на посаду загальними зборами. У цьому випадку на загальних зборах співзасновників, які відповідно до пункту 4.2 Статуту є вищим органом управління редакції, після обрання 19 листопада 2015 року Драганчука Миколи Миколайовича першим заступником голови Рівненської обласної ради, питання про покладення виконання обов’язків головного редактора редакції газети «Сарненські новини» на Ляшко Світлану Феліксівну не розглядалось.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» професійні назви службових посад журналістів включаються до державного класифікатора професій України. У Державному класифікаторі посад та професій посада або професія «Виконуючий обов’язки» відсутня. Фактично Ляшко Світлана Феліксівна виконувала обов’язки головного редактора без достатніх для цього підстав.
Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону. Норми діючого Статуту редакції районної газети «Сарненські новини» не суперечать вимогам Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про інформацію», «Про Державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Цим Законом визначено механізм реформування друкованих засобів масової інформації, редакцій газет: спосіб, порядок та етапи здійснення реформи і жодним чином не регламентовано діяльність редакції, трудового колективу, відносини між співзасновниками, призначення або звільнення головного редактора редакції, оплата праці.
Крім того, вищезгаданим Законом внесено зміни до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якими до повноважень районної ради віднесено заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації відповідної ради, призначення і звільнення їх керівників. Вказані зміни жодним чином не регламентують порядок розгляду питання погодження кандидатури на посаду головного редактора районної газети «Сарненські новини». Оскільки, як уже зазначалось, на посаду головного редактора призначається кандидат рішенням загальних зборів співзасновників, шляхом голосування.
Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних засобів масової інформації», реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій здійснюється у два етапи: перший - протягом одного року з дня набрання чинності цим законом та другий - протягом наступних двох років. На першому етапі здійснюється реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, організовується підвищення кваліфікації працівників таких редакцій, а також складається Зведений перелік об’єктів реформування.
На другому етапі здійснюється реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій, не реформованих на першому етапі.
Відповідно до листа Головного управління юстиції у Рівненській області від 29.05.2009 №11-03-39/51 Рівненським обласним комітетом у справах преси та інформації Рівненської обласної державної адміністрації 28.01.1998 зареєстровано друкований засіб масової інформації «Сарненські новини» (свідоцтво РВ №213), проте, правовою експертизою встановлено, що редакцією газети «Сарненські новини» не розпочато випуск друкованого ЗМІ протягом 1 року з дня одержання свідоцтва про державну реєстрацію, контрольні видання до управління юстиції не надходили, у зв’язку з чим, реєструвальним органом (Головним управлінням юстиції в Рівненській області) свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації «Сарненські новини» визнане таким, що втратило чинність, про що районна рада повідомила редакцію газети «Сарненські новини».
На сьогодні в Державному реєстрі друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, як суб’єктів інформаційної діяльності, відомості щодо реєстрації районної газети «Сарненські новини» відсутні.
Для будь-якої демократичної держави та суспільства можливість вільно поширювати інформацію є одним із фундаментальних прав. Тому метою реформування державної та комунальної преси є поширення об’єктивної інформації в інтересах громадян України. Сарненська районна рада не має на меті перешкоджати реформуванню районної газети «Сарненські новини», а навпаки слідує закону і діє виключно в правовому полі. Проте, у зв’язку з тим, що в районній раді як в одного із співзасновників відсутні будь-які документи, які б підтверджували наявність свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації «Сарненські новини», прийняття рішення про реформування друкованого засобу масової інформації не відповідає вимогам чинного законодавства (Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»).
З огляду на вищевикладене та враховуючи пропозицію трудового колективу редакції газети «Сарненські новини» стосовно способу реформування, а саме реформування на першому етапі, розглянувши на засіданні постійної комісії з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності дане питання відповідно до висновку комісії було внесено на розгляд чергової сесії районної ради. Обранці громад, враховуючи те, що трудовий колектив редакції має пріоритетне право у визначенні способу реформування, на сесії ухвалили рішення районної ради «Про реформування редакції районної газети «Сарненські новини», співзасновником якої є Сарненська районна рада».
В свою чергу цікавою є позиція редакції газети «Сарненські новини» щодо процедури реформування.
До набрання чинності Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», відповідно до статті 78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Найменування комунального підприємства повинно містити слова «комунальне підприємство» та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить це підприємство.
Сарненська районна рада неодноразово протягом 2010-2015 років зверталась до редакції газети «Сарненські новини» щодо поновлення та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства України статуту редакції. Проте зазначені звернення були залишені без розгляду. Зміни до статуту, як того вимагав Закон, виконуючою обов’язки головного редактора не подавались та не вносились. Дійсно: «Закон, як дишло!»
Що підтвердив у своєму виступі на сесії районної ради і Тарасюк Дмитро Володимирович - голова Рівненської обласної організації НСЖУ, представник Нацради в Рівненській області, член редколегії "Журналіст України".
Чому тлумачення Законів і Статуту, які пропонує виконуюча обов’язки головного редактора Ляшко Світлана Феліксівна, спрямовані лише на збереження її на посаді та по суті порушує права інших трьох співзасновників, які є представниками територіальних громад усього району?
Газета «Сарненські новини» засновувалась як комунальна організація і є такою на сьогодні. Це надбання не лише окремо взятої особи, що бажає всупереч Закону і Статуту залишитись на посаді, а результат кропіткої спільної праці, підтримки та позиції співзасновників,трудового колективу, колишніх працівників –ветеранів редакції та усіх громадян, в тому числі передплатників видання, які в той чи інший спосіб долучались до створення та становлення районної газети.
Підсумовуючи викладене, виникають питання: «Закон – один для всіх?» і «І в чому тоді ж районна рада порушила закон?».
В тому, що намагається відновити справедливість? !
Голова ради Р.П.Серпенінов
Голова райдержадміністрації Я.В.Яковчук
Додати коментар