Про зміни до Конституції в частині децентралізації влади та формування спроможних ОТГ


Серед питань, які обговорили учасники фахової майстерні, головним було «Реформування місцевого самоврядування та формування ефективної територіальної організації влади в Україні». Говорили також про формування об’єднаних територіальних громад. Модератор заходу Олександр Даниленко зауважив, що добровільне об’єднання громад давало можливість опрацьовувати різні варіанти, тому процес утворення громад так затягнувся. Сьогодні одночасно працюють ОТГ та райдержадміністрації, які часто дублюють обов’язки. А так довго тривати не може. Однак виникає питання: чи всі громади однаково можуть взяти на себе певні зобов’язання. Адже є малі громади і великі, а потенціал та можливості у них різні. Розглянув також питання спроможності громад. Так, у 2016 році методика була одна, а сьогодні фахівці спроможність громад оцінюють уже за іншими критеріями. Усім учасникам фахової майстерні роздали методичні рекомендації щодо оцінки рівня спроможність територіальних громад. Його визначають за п’ятьма показниками – людський потенціал; власні доходи на одного мешканця; рівень дотаційності; питома вага видатків на утримання апарату управління; капітальні видатки на одного мешканця.
Говорили про об’єднання громад у межах районів. Обговорили доручення Президента України щодо завершення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади і проведення виборів на новій територіальній основі. Увагу акцентували також на необхідності розроблення та внесення на розгляд ВРУ нових законопроектів, зокрема:
- Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підвищення ефективності використання коштів Державного фонду регіонального розвитку;
- Про засади адміністративно-територіального устрою.

Натомість, усі місцеві адміністрації буде ліквідовано. На рівні округів утворять префектури, які очолюватимуть префекти. Вони будуть призначатися та звільнятися Президентом України, строком на три роки, за поданням Кабінету Міністрів України.
Фахова майстерня проводилась в інтерактивній формі, де учасники після презентованої теми мали змогу поставити питання модератору, подискутувати один з одним та обмінятися враженнями. Тож голова районної ради Руслан Серпенінов зауважив, що на рівні округів, на його думку, мають залишитися районні ради, адже вони разом з ОТГ – найближчі до населення цих громад органи місцевого самоврядування, які мають захищати інтереси громадян. Якщо передати всі повноваження районних рад обласним радам, то це ніяк не наблизить послуги до громадян та буде суперечити основним положенням Європейської хартії місцевого самоврядування.
Питання, які були винесені на обговорення, не залишили байдужими нікого. Адже від правильності прийнятих рішень залежить майбутнє України, а значить кожного її мешканця.
Організаційний відділ районної ради
Додати коментар