від « 23» листопада 2010 року № 07
Про утворення, обрання складу
та голів постійних комісій районної ради
Керуючись статтями 43, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Утворити 6 (шість) постійних комісій районної ради, а саме:
1.1. з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення;
1.2. з правових питань, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, регламенту районної ради;
1.3. з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності;
1.4. з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природокористування та розвитку села;
1.5. з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
1.6. з питань освіти, культури і духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму.
2. Обрати до складу постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення 7 депутатів:
1. Жошка Олега Павловича;
2. Костецького Миколу Адамовича;
3. Белелю Сергія Олександровича;
4. Прозапаса Олексія Івановича;
5. Серпенінова Руслана Петровича;
6. Соломку Василя Андрійовича;
7. Циганенка Андрія Володимировича.
3. Обрати до складу постійної комісії з правових питань, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, регламенту районної ради 7 депутатів:
1. Юркевича Олександра Романовича;
2. Андрюшина Миколу Івановича;
3. Овсійчука Олега Аркадійовича;
4. Васильця Антона Свиридовича;
5. Гольонка Павла Олександровича;
6. Павонського Володимира Володимировича;
7. Якимчука Ярослава Васильовича.
4. Обрати до складу постійної комісії з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності 7 депутатів:
1. Тотовицького Івана Платоновича;
2. Данильченка В’ячеслава Михайловича;
3. Бощенка Леоніда Павловича;
4. Банацького Володимира Андрійовича;
5. Мельника Олександра Володимировича;
6. Клеваку Миколу Харитоновича;
7. Голяку Ігоря Віталійовича.
5. Обрати до складу постійної комісії з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природокористування та розвитку села 7 депутатів:
1. Добридніка Миколу Мусійовича;
2. Коротчука Віктора Анатолійовича;
3. Остапчука Ігоря Анатолійовича;
4. Годунка Віталія Олександровича;
5. Глиненка Миколу Івановича;
6. Сергійчука Віктора Івановича;
7. Жилку Ніну Іванівну.
6. Обрати до складу постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 7 депутатів:
1. Іванюка Василя Петровича;
2. Горобея Анатолія Михайловича;
3. Артюшок-Гришкову Анжелу Василівну;
4. Хомича Олексія Максимовича;
5. Якимця Дмитра Анатолійовича;
6. Білецького Михайла Федоровича;
7. Добридника Миколу Івановича.
7. Обрати до складу постійної комісії з питань освіти, культури і духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму 7 депутатів:
1. Мартинюка Михайла Івановича;
2. Сухареву Тетяну Євгеніївну;
3. Лавора Олексія Федоровича;
4. Пістоля Василя Вікторовича;
5. Савчина Віктора Макаровича;
6. Камінського Сергія Григоровича;
7. Новоросюка Олега Сергійовича.
8. Обрати депутата Жошка Олега Павловича головою постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення.
9. Обрати депутата Юркевича Олександра Романовича головою постійної комісії з правових питань, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, регламенту районної ради.
10. Обрати депутата Тотовицького Івана Платоновича головою постійної комісії з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності.
11. Обрати депутата Добридніка Миколу Мусійовича головою постійної комісії з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природокористування та розвитку села.
12. Обрати депутата Іванюка Василя Петровича головою постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
13. Обрати депутата Мартинюка Михайла Івановича головою постійної комісії з питань освіти, культури і духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму.
РІШЕННЯ
від «23» листопада 2010 року № 08
Про Положення про постійні комісії районної ради
Керуючись пунктом 13 статті 46 та статтею 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада
ВИРІШИЛА:
Затвердити Положення про постійні комісії районної ради (додається).
1.1. Дане Положення розроблене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» і визначає повноваження, компетенцію та порядок організації роботи постійних комісій ради.
1.2. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до їх відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.
1.3. Постійні комісії є підзвітними районній раді та відповідальними перед нею. Діяльність постійних комісій за дорученням голови районної ради координує заступник голови ради, сприяє організації виконання їх рішень і рекомендацій.
1.4. Постійні комісії будують свою роботу на основі законності, гласності, вільного колективного обговорення і вирішення питань.
1.5. Постійні комісії районної ради формуються за принципом пропорційності з урахуванням фахової підготовки депутатів та домовленості між зацікавленими депутатськими фракціями (групами).
2.1. Постійні комісії:
2.1.1. За дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і районного бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради згідно із статтями 43, 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
2.1.2. За дорученням ради, голови, заступника голови ради у разі відсутності голови, або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді органів, а також з питань, віднесених до відання ради, райдержадміністрації, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд ради або її керівництва, здійснюють контроль за виконанням рішень ради, власних рішень і рекомендацій.
2.1.3. Можуть вносити на розгляд ради свої пропозиції щодо питань, віднесених до їх відання.
2.1.4. Попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для погодження районною радою, готують висновки з цих питань.
2.2. Постійні комісії мають право:
2.2.1. У питаннях, які належать до їх відання, та в порядку, визначеному законом, отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.
2.2.2. Вносити пропозиції щодо порядку денного пленарних засідань ради; робити на них доповіді і співдоповіді з питань, віднесених до їх відання.
2.3. Постійні комісії зобов'язані:
2.3.1. Якісно, відповідно до вимог чинного законодавства, розробляти проекти рішень з питань, що належать до їх відання, здійснювати попередній їх розгляд та готувати висновки з цих питань для розгляду на пленарних засіданнях ради.
2.3.2. Періодично звітувати перед радою про свою роботу.
2.3.3. Своєчасно виконувати доручення ради, голови ради, його заступника з питань підготовки рішень та роботи ради, інформувати про хід їх виконання.
2.3.4. Вивчати і враховувати у своїй діяльності громадську думку, розглядати заяви, пропозиції, скарги з питань, віднесених до їх компетенції відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
2.3.5. Вести діловодство в комісіях відповідно до вимог чинного законодавства.
3.1. Основною формою роботи постійних комісій є засідання. Засідання постійної комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
3.2. Засідання скликаються в міру необхідності, але не рідше, ніж один раз на квартал та проводяться відповідно до затверджених комісіями перспективних планів, а також плану роботи ради.
3.3. Засідання постійних комісій проводяться відкрито і гласно, крім випадків, коли за рішенням постійної комісії проводиться закрите засідання. На закритому засіданні, крім членів комісії, можуть бути присутніми запрошені на засідання особи.
3.4. Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.
3.5. Організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.
3.6. За рішеннями постійних комісій на їх засіданнях можуть проводитися слухання з питань, що належать до їх компетенції. Мета слухань – отримання всебічної інформації щодо питань, які розглядаються, їх вивчення і обговорення. Інформація, отримана під час слухань, використовується для прийняття висновків і рекомендацій постійних комісій.
3.7. Слухання проводяться відкрито, крім випадків, коли постійна комісія прийме рішення про закрите засідання. Під час слухань кожен член постійної комісії має право ставити запитання промовцям та одержувати відповіді на них.
3.8. Постійні комісії запрошують посадових осіб, керівників на своє засідання через оргвідділ виконавчого апарату ради телефонограмою (факсом) за підписом голови комісії. В телефонограмі (запрошенні) обов'язково вказується дата, час, місце проведення слухання та питання, що виноситимуться на обговорення та розгляд комісії не пізніше як за три дні до його початку. В повідомленні запрошеним на засідання постійної комісії також зазначається, які документи і матеріали бажано мати з собою.
3.9. На кожному засіданні постійної комісії ведеться протокол. В протоколі зазначаються:
- номер протоколу, дата і місце проведення;
- прізвище головуючого на засіданні, список членів комісії, присутніх на засіданні та відсутніх із зазначенням причин їх відсутності, список запрошених або викликаних осіб та тих з них, які присутні на засіданні;
- порядок денний засідання;
- розглянуті питання порядку денного, список депутатів, а також запрошених і викликаних осіб, які виступили під час їх обговорення;
- назви документів, розглянутих на засіданні постійної комісії;
- результати голосування з питань порядку денного;
- прийняті рішення, рекомендації, висновки.
3.10. Протокол засідання постійної комісії підписується головою та секретарем комісії, а в разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин – головуючим на засіданні.
3.11. Протокол засідання є офіційним документом, що підтверджує процес обговорення і прийняття рішення, рекомендації чи висновку комісії.
3.12. За результатами обговорення питання на засіданнях постійних комісій шляхом голосування приймаються:
– рішення – з питань, що стосуються структури, організації діяльності комісії та розподілу обов'язків між її членами;
– рекомендації – щодо розгляду радою питань, які вносяться посадовими особами і виконавчими органами, а також щодо контрольної діяльності постійних комісій;
– висновки – з питань, які вносяться на розгляд ради та щодо кандидатур осіб, які пропонуються для обговорення, затвердження або погодження радою.
3.13. Рішення, рекомендації, висновки постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності – заступником голови або секретарем комісії. Вони можуть бути переглянуті постійною комісією, якщо за це подано не менше половини голосів від загального складу комісії.
3.14. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними термін.
3.15 Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть, за ініціативою комісій, за дорученням ради, її голови, заступника голови ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
3.16. Протоколи засідань постійних комісій зберігаються протягом депутатського скликання в спеціальних папках, заведених на кожну комісію в організаційному відділі виконавчого апарату ради. Після закінчення терміну скликання протоколи комісій передаються на зберігання в місцевий архів.
3.17. Організація роботи постійної комісії покладається на голову комісії.
Голова постійної комісії:
- забезпечує складання плану її роботи;
- скликає і веде засідання комісії;
- дає доручення членам комісії;
- представляє комісію у відносинах з підприємствами, установами, організаціями, іншими органами, об'єднаннями громадян та громадянами;
- підписує документи, прийняті постійною комісією, чим засвідчує відповідність їх змісту прийнятим рішенням;
- організовує роботу по виконанню рішень, реалізації висновків і рекомендацій комісії, інформує її членів про хід їх виконання;
- звітує раді про роботу постійної комісії та її наслідки не рідше, ніж один раз на рік;
- пропонує кандидатури на посаду заступника голови комісії та секретаря комісії;
- інформує членів постійної комісії про офіційні документи, листи, що надійшли до комісії, а також робить інші повідомлення, що стосуються діяльності постійної комісії.
3.18. Заступник голови постійної комісії:
- виконує обов'язки голови постійної комісії у разі його відсутності;
- виконує за дорученням голови постійної комісії завдання щодо організації роботи постійної комісії.
3.19. Секретар постійної комісії:
- веде протокол засідання постійної комісії, її діловодство;
- організовує роботу з підготовки матеріалів для засідання комісії;
- сповіщає членів постійної комісії про дату, час і порядок денний засідання комісії;
- веде облік засідань постійної комісії та присутніх на засіданні.
3.20. Член комісії:
- виконує завдання, передбачені рішенням комісії щодо розподілу обов'язків;
- член постійної комісії, який має іншу думку, ніж комісія, має право подавати раді особисту думку.
4.1. Комісія з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення
- здійснює контроль за дотриманням норм Бюджетного кодексу України, інших законів України та нормативних актів районної ради з бюджетних та фінансових питань, питань соціального захисту малозабезпечених категорій громадян;
- здійснює контроль за економним витрачанням коштів з районного бюджету;
- на пропозицію постійної комісії керівники органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств та організацій, інші посадові особи зобов’язані бути на її засіданнях та дати пояснення щодо питань, які розглядаються постійною комісією;
- розглядає проект показників зведеного бюджету району, проект районного бюджету та пояснення головних розпорядників бюджетних коштів, програми соціально-економічного та культурного розвитку району, цільові програми з інших питань, пропонує зміни, доповнення, готує та виступає з співдоповіддю про районний бюджет та звіт про його виконання;
- здійснює щоквартальний аналіз виконання районного бюджету. Заслуховує з цього питання керівників структурних підрозділів райдержадміністрації. Вносить відповідні пропозиції голові районної ради, районній раді з питань виконання бюджету;
- розглядає звіт про виконання районного бюджету та вносить свої пропозиції щодо його затвердження на сесії районної ради;
- акумулює інформацію, що надходить із сіл, селищ, міста району стосовно соціальної захищеності громадян, реагує на неї шляхом подання пропозицій, рекомендацій;
- проводить спільні з іншими постійними комісіями та управліннями і відділами райдержадміністрації, податковою інспекцією засідання комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення щодо виконання програм соціально-економічного розвитку, інших регіональних програм;
- контролює виконання рішень ради, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
4.2. Комісія з правових питань, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, регламенту районної ради
- контролює застосування Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» в частині здійснення повноважень органів місцевого самоврядування та захисту спільних інтересів територіальних громад району, охорони трудових та інших прав депутатів;
- контролює і забезпечує дотримання положень Регламенту районної ради та її органів;
- узагальнює і подає пропозиції щодо вдосконалення Регламенту районної ради, доцільності внесення змін та доповнень;
- готує співдоповіді з питань звітів депутатів про виконання рішень, доручень ради, постійних комісій на сесіях районної ради. У разі невиконання депутатом своїх обов’язків у раді, її органах, систематичного порушення ним встановленого порядку роботи, постійна комісія готує висновки, за якими районна рада може прийняти рішення про ставлення депутата до виконання своїх обов'язків або про призначення голосування щодо відкликання депутата;
- розглядає подання про дострокове відкликання виборцями депутата районної ради;
- розглядає та вирішує питання, що виникають внаслідок порушення депутатських взаємовідносин та поведінки депутатів. Вносить на розгляд сесії, після розгляду на комісії, пропозиції щодо впливу на посадових осіб виконавчих органів влади, у випадку порушення ними законодавства або етики спілкування під час співпраці з депутатами;
- здійснює контроль за виконанням Законів України, нормативних актів центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань законності, захисту прав людини, боротьби з організованою злочинністю підприємствами, установами та організаціями, правоохоронними органами, органами місцевого самоврядування, заслуховує їх керівників;
- готує відповідні висновки з цих питань. Висновки повинні містити чітко сформульовані позитивні та негативні факти, щодо роботи правоохоронних органів, підприємств, установ, організацій, виконавчої влади чи органів самоврядування, чи їх посадових осіб;
- готує пропозиції, які необхідно здійснити для усунення недоліків, виявлених постійною комісією;
- проводить спільні засідання з іншими постійними комісіями, відділами, управліннями райдержадміністрації, правоохоронними та контролюючими органами з питань законності, захисту прав людини, боротьби з організованою злочинністю, зміцнення дисципліни, охорони громадського порядку, при необхідності вносить пропозиції щодо розгляду їх на сесії районної ради;
- розглядає проекти районного бюджету, програми соціально-економічного та культурного розвитку району в частині розвитку засобів масової інформації, зміцнення матеріально-технічної бази та окремих підрозділів РВ УМВС України в Рівненській області, пропонує зміни, доповнення до бюджету; подає для узагальнення постійній комісії з питань бюджету, фінансів та податків пропозиції з питань фінансування, оподаткування, формування, внесення змін та доповнень до районного бюджету;
- контролює виконання рішень ради, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
4.3. Комісія з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності
- здійснює контроль за виконанням Законів України, нормативних документів центральних та місцевих органів виконавчої влади з економічних питань, підприємництва, малого та середнього бізнесу, залучення інвестицій в економічну діяльність району та з питань управління майном спільної власності територіальних громад району;
- заслуховує звіти керівників підприємств, незалежно від форм власності, про стан справ та виконання програм розвитку підприємств, а також програм, що затверджені районною радою;
- заслуховує звіти керівників підприємств спільної власності територіальних громад району про стан фінансово-господарської діяльності підприємств;
- здійснює контроль за дотриманням сторонами умов договорів відчуження, оренди, позички майна спільної власності територіальних громад району та контрактів з керівниками підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад району;
- розробляє проекти рішень ради та готує доповіді, співдоповіді з цих та інших питань. Висновки постійної комісії повинні містити чітко сформульовані, позитивні чи негативні факти роботи відповідних підприємств, установ, організацій чи посадових осіб. У висновку чи рекомендації комісії повинні бути визначені заходи, які необхідно здійснювати для усунення недоліків, виявлених комісією;
- розглядає проекти програм соціально-економічного розвитку району, цільових програм розвитку підприємництва, в тому числі малого бізнесу та молодіжного підприємництва, виставкової діяльності, інших регіональних програм розвитку видів економічної діяльності, пропонує зміни, доповнення; подає для узагальнення постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення пропозиції з питань фінансування, оподаткування, формування, внесення змін та доповнень до районного бюджету;
- вивчає в межах повноважень, покладених на органи місцевого самоврядування, діяльність підприємств району незалежно від форм власності, з метою визначення їх привабливості для подальшого інвестування, подає за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках – на розгляд ради. Здійснює контроль за виконанням рішень ради з цих питань;
- виносить на розгляд ради пропозиції і рекомендації з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та з питань правління майном спільної власності територіальних громад району;
- є відповідальною постійною комісією з питань розгляду регуляторних актів, до сфери відання якої належить супроводження розгляду проекту регуляторного акта в районній раді;
- контролює виконання рішень ради з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та з питань правління майном спільної власності територіальних громад району, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
4.4. Комісія з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природокористування та розвитку села
- здійснює контроль за виконанням Законів України, нормативних документів центральних органів та місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування з питань розвитку агропромислового комплексу, використання природних ресурсів, екології, охорони навколишнього середовища підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та соціального розвитку села;
- заслуховує звіти керівників підприємств, організацій незалежно від форми власності з питань дотримання вимог Земельного кодексу України, поліпшення екології, використання природних ресурсів, охорони навколишнього середовища, виробництва і переробки сільськогосподарської продукції, готовності галузей сільського господарства до роботи в осінньо-зимовий період і інші питання, готує доповіді та співдоповіді, виступи на сесії районної ради;
- висновки постійної комісії повинні містити чітко сформульовані, позитивні чи негативні факти роботи відповідних підприємств, установ, організацій чи посадових осіб. У висновку чи рекомендації комісії повинні бути визначені засоби, які необхідно здійснювати для усунення недоліків, виявлених комісією;
- розглядає проекти програм соціально-економічного та культурного розвитку, інших регіональних програм, проект районного бюджету з питань забезпечення діяльності агропромислового комплексу, вносить зміни, доповнення;
- розглядає звернення громадян із земельних питань;
- проводить спільні засідання з іншими постійними комісіями, відділами і управліннями райдержадміністрації з питань розвитку агропромислового комплексу, ефективного використання земельних ресурсів та соціального розвитку села;
- розробляє концепції з природоохоронних питань, якості питної води, охорони вод малих річок, утилізації відходів тощо;
- вносить на розгляд ради пропозиції з питань поліпшення охорони навколишнього середовища, використання природних ресурсів та екологічних питань, готує доповіді та співдоповіді на сесії районної ради; розробляє проекти рішень з цих питань;
- контролює виконання рішень ради, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
4.5. Комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи
- здійснює контроль за виконанням Законів України, нормативних документів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, власних рішень, рекомендацій в галузі охорони здоров’я, материнства і дитинства, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, заслуховує їх керівників;
- проводить спільні та виїзні засідання з іншими постійними комісіями, управліннями і відділами райдержадміністрації з питань поліпшення медичного обслуговування населення, охорони материнства і дитинства, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
- висновок постійної комісії повинен містити чітко сформульовані позитивні та негативні факти роботи органу чи посадової особи. У висновку повинні бути викладені заходи, які необхідно здійснити для усунення недоліків, виявлених постійною комісією;
- розглядає проекти районного бюджету та програми соціально-економічного і культурного розвитку в частинах соціального захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони здоров’я, материнства та дитинства, вносить відповідні зміни і доповнення; подає для узагальнення постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення пропозиції з питань фінансування, оподаткування, формування, внесення змін та доповнень до районного бюджету;
- вносить на розгляд ради пропозиції з питань здоров’я людини, материнства і дитинства, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;
- контролює виконання рішень ради, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
4.6. Комісія з питань освіти, культури і духовності, молодіжної політики, фізичної культури і спорту та туризму
- здійснює контроль за виконанням Законів України, нормативних актів центральних та місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування з питань розвитку освіти, культури, духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму;
- заслуховує керівників установ освіти, культури, духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму з питань, що стосуються їх компетенції; готує доповіді та співдоповіді з цих питань, виступає із співдоповідями на сесіях ради;
- розглядає проекти програм соціально-економічного розвитку району, інших цільових регіональних програм з питань освіти, культури, духовності, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму, проект районного бюджету в розрізі віднесених до компетенції комісії питань, вносить відповідні зміни та доповнення до проектів; подає для узагальнення постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення пропозиції з питань фінансування, оподаткування, формування, внесення змін та доповнень до районного бюджету;
- проводить спільні засідання з іншими постійними комісіями, відділами і управліннями райдержадміністрації з питань розвитку відповідних галузей;
- контролює виконання рішень ради, власних рішень і рекомендацій, готує з цих питань відповідні інформації;
- звітує перед радою про проведену роботу.
Про внесення змін
до районного бюджету на 2010 рік
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (п.17 частини 1 статті 43), Бюджетним кодексом України із змінами та доповненнями, за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада
ВИРІШИЛА:
Внести зміни до рішення районної ради від 14.05.2010 № 923 "Про районний бюджет на 2010 рік", від 14.05.2010 року № 924 , від 23.07.2010 року № 970 “Про внесення змін до районного бюджету на 2010 рік” та рішень постійної комісії з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення від 20.08.2010 року № 48-1, від 28.09.2010 року № 49-1, від 21.10.2010 року № 50-1, від 25.10.2010 року № 51-1, від 28.10.2010 року № 52-1, від 03.11.2010 року № 53-1, від 12.11.2010 року № 54-1 ,а саме:
1. Здійснити перерозподіл власних доходів загального фонду районного бюджету в розрізі видів надходжень (додаток 1).
2. Збільшити доходи і видатки спеціального фонду районного бюджету на 33,5 тис.грн., в т.ч. бюджету розвитку на 33,5 тис.грн. (додатки 1, 2, 3, 5) за
рахунок:
- збільшення надходжень від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності – на 49,8 тис.грн.(додаток 5);
- зменшення коштів, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) – на 16,3 тис.грн;
Внести зміни в перелік об’єктів, видатки на які будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку згідно з додатком 6.
Затвердити обсяг доходів і видатків спеціального фонду бюджету у сумі 8187,4 тис.грн., в т.ч. бюджет розвитку – 3954,9 тис.грн.
3. Зменшити обсяг резервного фонду районного бюджету на 1000,0 тис.грн. (додаток 2,3). Дані кошти
спрямувати:
- районній державній адміністрації на виконання програми інформатизації Сарненського району – 23,4 тис.грн;
- відділу освіти районної державної адміністрації на виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво спортивного комплексу в м. Сарни по вул.Я.Мудрого,1, оплату послуг по збору вихідних даних для розроблення проектно - кошторисної документації та виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування даного комплексу – 137,6 тис.грн.
- відділу охорони здоров’я районної державної адміністрації -153,0 тис.грн., зокрема на:
1) придбання меблів для відділень ЦРЛ -81,0 тис.грн. та 10,0 тис.грн. - виплату пільгових пенсій;
2) придбання холодильника для ФАПу с. Вирка – 2,5 тис.грн.;
3) придбання для лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини с.Цепцевичі медичного
обладнання на суму 44,5 тис.грн. та меблів – 15,0 тис.грн.;
- відділу культури і туризму районної державної адміністрації на виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію приміщення корпусу № та добудову приміщення корпусу № 2 Сарненської дитячої музичної школи – 50,0 тис.грн;
- управлінню агропромислового розвитку районної державної адміністрації на реконструкцію приміщення, що знаходиться за адресою м. Сарни, вул.Суворова,8 – 150,0 тис.грн.;
- Костянтинівській та Кричильській сільським радам на проведення захищених статей видатків, в в’язку з невиконанням І кошика доходів відповідно 15,0 тис.грн. та 5,0 тис.грн.;
- Кузьміській сільській раді на проведення поточного ремонту сільського клубу с. Волоша – 10,0 тис.грн.;
- Стрільській сільській раді на придбання продуктів харчування для НВК “ЗОШ І ст.-ДНЗ” – 6,0 тис.грн.;
- Клесівській селищній раді на капітальний ремонт котельні будинку культури смт. Клесів (в т.ч. виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення її експертизи) – 72,0 тис.грн.;
- Чудельській сільській раді на оснащення для додаткової групи ДНЗ “Казка” с.Чудель – 15,0 тис.грн.;
- Зносицькій сільській раді на придбання одягу сцени глядацької зали БК с. Зносичі – 13,1 тис.грн.;
- Люхчанській сільській раді на завершення капітального ремонту сільського клубу с. Глушиця – 49,9 тис.грн.;
- обласному бюджету на переобладнання військової частини №15 під терапевтичний корпус на 100 ліжок Сарненської центральної районної лікарні м. Сарни, в т.ч. на коригування проектної документації – 300,0 тис.грн.
4. Враховуючи звернення головних розпорядників коштів, здійснити перерозподіл коштів за
функціональною та економічною класифікацією в межах загальної суми асигнувань районного бюджету (додатки 2, 3).
5. Внести зміни до обсягів міжбюджетних трансфертів та здійснити їх розподіл між обласним бюджетом, районним бюджетом та бюджетами місцевого самоврядування району
(додаток 2, 3, 4, 8, 9), а саме:
- інших дотацій з загального фонду районного бюджету бюджетам органів місцевого самоврядування (додаток 8) в сумі 252,3 тис.грн.;
- інших субвенцій з загального фонду районного бюджету (додаток 9) в сумі 233,7 тис.грн., з них:
1) зменшення інших субвенцій органам місцевого самоврядування, в зв’язку з їх невикористанням на 76,3 тис.грн.;
2) обласному бюджету на переобладнання казарми військової частини №15 під терапевтичний корпус на 100 ліжок Сарненської центральної районної лікарні, м. Сарни – 300,0 тис.грн.
Внести зміни в призначення та розподіл іншої субвенції з обласного бюджету на виконання комплексної програми забезпечення містобудівною документацією населених пунктів на території Рівненської області в розрізі бюджетів органів місцевого самоврядування (додаток 4) .
6. Зменшити обсяг видатків районного бюджету на реалізацію державних і регіональних програм на суму 183,4 тис.грн. та затвердити їх загальний обсяг у сумі 4144,4 тис.грн. (додаток 7).
7. Додатки 1-9 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань бюджету, фінансів, податків та соціального захисту населення.
Голова ради Драганчук М.М.
від «23 » листопада 2010 року № 19
Про звернення депутатів Сарненської
районної ради до Президента України
щодо ветування Податкового кодексу України
Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням з постійними комісіями районної ради, районна рада
1. Схвалити текст звернення депутатів Сарненської районної ради до Президента України щодо ветування Податкового кодексу України (додається).
2. Направити дане звернення Президенту України.