Одним з найголовніших пріоритетів діяльності районної ради за звітний період була робота по контролю за освоєнням коштів районного бюджету у 2008 році та підготовці і затвердженню районного бюджету на 2009 рік.
Районний бюджет на 2008 рік був сформований відповідно до положень Бюджетного Кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» і затверджений у січні минулого року.
За звітний період обсяг районного бюджету значно виріс за рахунок надходження додаткових трансфертів, субвенцій з державного та обласного бюджетів, а також перевиконання власних доходів.
Дискусія розгорнулась під час затвердження районного бюджету на 2009 рік, ви всі пам'ятаєте, що обговорення і пошук компромісів тривав два пленарних засідання. Після детального вивчення та обговорення районний бюджет на 2009 рік було затверджено 14 січня 2009 року.
Проект районного бюджету на 2009 рік формувався виходячи з розрахункових показників доведених Міністерством фінансів України та вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1782 ( зі змінами та доповненнями).
Пріоритетними напрямками у 2009 році були визначені утримання закладів соціально-культурної сфери, підтримка сільських, селищних, міської рад в частині відновлення соціальної інфраструктури населених пунктів. Крім того, були передбачені та розподілені кошти на капітальні видатки на основні галузі (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист та соціальне забезпечення, культура та мистецтво, фізична культура та спорт).
Хочу відмітити, що при формуванні районного бюджету та внесенні змін до нього були враховані, хоча і не в повному об'ємі, основні мої пропозиції, які були висловлені ще під час прийняття районного бюджету та оформлені нами протокольним дорученням. Зазначу, що як голова районної ради намагаюсь професійно та об’єктивно готувати пропозиції до розподілу районного бюджету. Доброю традицією вже не перший рік стала така форма роботи голови районної ради, як особистий прийом громадян за місцем проживання. В рамках цієї роботи ми разом з депутатами закріпленими за територіальними одиницями та представниками виконавчого апарату ради і керівництвом органів місцевого самоврядування не тільки фіксували ті питання, з якими звертались громадяни, а й вивчали матеріальний стан та роботу об’єктів соціальної сфери. На сьогодні в районній раді напрацьована база першочергових проблемних питань громади району, що потребують вирішення. Крім того, за результатами всіх виїздів виконавчим апаратом районної ради спільно з депутатами було підготовлено численну кількість звернень до райдержадміністрації, як головного розпорядника коштів щодо фінансування об’єктів соціальної сфери району. Так, за нашими спільними пропозиціями збільшено основні видатки на фінансування районних програм, а саме:
- програми репродуктивного здоров’я населення на період до 2015
року - 200,0 тис.грн.;
- програми «Ветеран» на 2006-2009 роки для проведення зубопротезування
ветеранам – 20,0 тис.грн.;
- програми розвитку фізичної культури і спорту в Сарненському районі на
2008-2012 роки – 230,0 тис.грн. ( проведення спортивних заходів ФК
“Маяк” – 150,0 тис.грн., БК “Сарни” – 50,0 тис.грн., Федерації футболу –
20,0 тис.грн., Федерації волейболу – 10,0 тис.грн.).
Надано дотації бюджетам місцевого самоврядування району:
- на утримання пожежних команд 240,0 тис.грн., зокрема: по 40 тис.грн. спрямовано Великовербченській, Коростській, Кричильській, Любиковицькій, Немовицькій, Чудельській сільським радам; по 5 тис.грн. передбачено на відшкодування витрат по гасінню пожеж Тинненській та Кам'яне-Случанській сільським радам;
- на електрифікацію вулиць та придбання КТПУ відповідно до програми електрифікації новозбудованих та запланованих для будівництва вулиць в населених пунктах району спрямовано 89,8 тис.грн., а саме: Клесівській селищній раді - на електрифікацію вулиць Соснова та Кузнєцова - 25 тис.грн., Люхчанській сільській раді - на придбання КТПУ 250 Квт. – 17,4 тис.грн., Тутовицькій сільській раді - на придбання КТПУ 160/10/04 – 22,4 тис.грн., Чудельській сільській раді на будівництво електролінії по вул.Садовій – 25 тис.грн.;
- Сарненській міській раді на реконструкцію центральної площі міста Сарни до святкування 125-ої річниці заснування м.Сарни спрямовано 100,0 тис.грн.;
- на придбання автомобіля для Ремчицької сільської ради – 50,0 тис.грн.
Крім того, за результатами особистого прийому головою ради громадян за місцем проживання та ознайомлення з об’єктами соціальної сфери, при формуванні районного бюджету було передбачено:
· 70 тис.грн. на капітальний ремонт теплотраси ЗОШ І-ІІ ст. с.Одринки;
· 25 тис.грн. на придбання стоматустановки в амбулаторію с.Корост;
· 50 тис.грн. на встановлення системи опалення в приміщенні ДНЗ «Дзвіночок» с.Бутейки;
· 500 тис.грн. на придбання адмінприміщення в с.Немовичі під дитячий садок;
· 91тис.680грн. на виготовлення ПКД та капітальний ремонт двох груп в ДНЗс.Карпилівка;
· 290 тис.грн. на реконструкцію частини приміщення дитячого садка під лікарську амбулаторію в с.Цепцевичі;
· 310 тис.грн. було передбачено на капітальний ремонт котельні та теплотраси, заміну вікон і дверей ЗОШ І-ІІІ ст. с.Стрільськ.
За нашого сприяння, шановні депутати, вирішувалися питання охорони здоров’я та освіти. В районі не допущено скорочення сільських закладів соціальної сфери. Так, у грудні минулого року відбулося відкриття додаткових груп у ДНЗ с.Катеринівка, ДНЗ «Сонечко» с.Велике Вербче, ДНЗ «Сонечко» с.Калинівка, ДНЗ «Дзвіночок» смт.Клесів, відкрито групу короткотривалого перебування дітей в НВК «ЗОШ І ст.-ДНЗ» с.Стрільськ, проведено реконструкцію та оснащення і відкрито ДНЗ у с.Любиковичі. З ініціативи депутатів районної ради Гольнка П.О., Овсійчука О.А., за нашого сприяння виділено кошти на виготовлення ПКД (7тис.190грн.)та виділено кошти на капітальний ремонт ДНЗ у с.Корост (700 тис.грн.). Повністю збережено систему фельдшерсько-акушерських пунктів. Поступово відновлюється робота дитячих дошкільно-виховних закладів
Приємно відмічати, що райдержадміністрація, як головний розпорядник коштів при плануванні районного бюджету врахувала фінансування вище зазначених проблемних питань. Звісно у зв’язку із обмеженістю фінансових ресурсів органи місцевого самоврядування не в змозі в повному обсязі забезпечувати виконання делегованих та власних повноважень, тому що потреб завжди більше ніж можливостей їх профінансувати. Водночас, хвилює те, що навіть наявні кошти бюджету не завжди використовуються раціонально. У зв’язку з цим я, як голова районної ради, головним пріоритетом у сфері бюджетної політики вважаю чіткий контроль за цільовим використанням наявних коштів районного бюджету. Неодноразово в сесійній залі лунали пропозиції створити депутатську комісію, яка б перевіряла стан освоєння бюджетних коштів виділених на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт закладів соціальної сфери, з даного питання в постійні комісії було направлено відповідні доручення голови районної ради. На жаль, на сьогоднішній день робота в цьому плані депутатами фактично не проводиться. Тому, знаючи тих фахівців, які є серед наших депутатів і самі неодноразово виступали виконавцями будівельних робіт, прошу долучитись до такої необхідної роботи, як контроль за використанням бюджетних коштів. Як результат ми чітко для себе окреслимо ситуацію стосовно стану об’єктів соціальної сфери та першочерговості виділення на них коштів з районного бюджету, крім того це зніме будь-які підозри стосовно зловживань при освоєнні бюджетних коштів.
Поряд з іншим, на постійному контролі районної ради перебуває питання підготовки об’єктів житлово-комунального та енергетичного господарства району до роботи в осінньо-зимовий період, стан розрахунків за спожиті енергоносії, режими енергоспоживання, надійність енерго-, газопостачання об’єктів життєзабезпечення в Сарненському районі. На сьогодні існує ціла низка поблем, що перешкоджають якісному наданню споживачам послуг теплопостачання. Значними є втрати теплової енергії у мережах, що проходять на значній відстані від об’єктів опалення, по-суті застарілі мережі опалюють кілометри землі, а не сам об’єкт. При обранні головою районної ради, як вихід із ситуації я вбачав будівництво автономних котелень біля кожного об’єкту соціальної сфери, і ми маємо значні зрушення в даному питанні. Але час і державна політика вимагають впровадження інноваційних опалювальних технологій та переходу на альтернативні види палива. Відповідно, з метою забезпечення підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, сприяння досягненню енергетичної незалежності регіону, раціонального використання та економії бюджетних коштів, підтримки місцевого товаровиробника пропоную віднести до Пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку району у 2009 році вивчення питання щодо можливості переходу на опалення місцевими видами палива бюджетних установ шляхом внесення відповідних змін до програм енергозбереження, а також розробку механізму економічного стимулювання ощадливого споживання енергоресурсів. Дану пропозицію, поряд з іншими, було направлено до проекту Програми економічного та соціального розвитку Рівненської області на 2009 рік в частині погодження показників розвитку Сарненського районну. Крім того, на одній із сесій райради було озвучено депутатський запит В.Пехотіна, В.Багнія, В.Босого, Б.Лазарчука, В.Хомича, Т.Коханевич, які долучили підрахунок фактичних витрат на опалення ЗОШ с.Поляна, що опалюється дровами та Клесівської школи-ліцею, що опалюється природним газом. З відповідного розрахунку видно, що вартість 1 м.кв. в Полянській ЗОШ складає 2,45 грн., а 1 м.кв. Клесівського ліцею складає 33 грн. – економія на опаленні дровами очевидна.
Районною радою постійно проводиться робота по контролю за використанням надр. Практично на кожній сесії розглядаються земельні питання: погодження надання спеціального дозволу на користування надрами родовищ гранітів, будівельного каменю, піску, погодження передачі земельних ділянок розташованих на території району, приймаються рішення щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які відводяться в оренду та інші. Депутатами районної ради регулярно приймаються рішення спрямовані на підтримку діяльності найбільш бюджетонаповнюючих підприємств району, як приклад рішення «Про погодження надання товариству з обмеженою відповідальністю «Селищанський гранітний кар’єр» спеціального дозволу на до розвідку (геологічне вивчення) «Селищанського-І» родовища гранітів на території Селищенської сільської ради». Крім того, за звітний період прийняті рішення про погодження передачі земельних ділянок в постійне користування таким підприємствам, як ДП «Сарненське лісове господарство», ЗАТ «Соснівський гранкар’єр», ДТГО «Львівська залізниця». Продовжено роботу по затвердженню технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які відводяться в оренду, як наслідок заключення відповідних договорів оренди є стале наповнення місцевих бюджетів. Разом з тим прийнятті рішення про погодження на розробку родовищ, стали лише певним етапом на шляху отримання ліцензії на розробку та видобуток. За період каденції депутатів п’ятого скликання погоджень, як ви знаєте ми надали не мало, а ліцензію отримали лише два підприємства – Чабельський гранітний кар’єр і ТОВ «Полісся-Граніт». Досягненням є той факт, що після багатьох років судових тяганин врешті відновив роботу ЗАТ «Соснівський гранкар’єр». У вирішенні даного питання я особисто приймав активну участь, адже вважаю це підприємство потенційним джерелом наповнення районного бюджету. На сьогодні всі зацікавлені сторони домовились між собою і визначився єдиний власник підприємства, яке активно відновлює свої потужності.
Однією з найбільш пріоритетних сфер уваги депутатського корпусу є соціальна сфера і, у першу чергу, сприяння захисту соціально незахищених верств населення, а саме: інвалідів, ветеранів війни та праці, одиноких непрацездатних громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, сімей загиблих військовослужбовців, багатодітних сімей, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Майже на кожній сесії районної ради розглядались та приймались рішення, спрямовані на вирішення соціальних питань. Зокрема затверджені та діють районні програми соціального захисту громадян «Турбота», «Соціальні послуги», «Ветеран», соціальна програма реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на період з 2008 по 2017 роки та інші. 12 червня 2008 року прийняте звернення депутатів Сарненської районної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо підвищення розмірів виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У звіті я не зупиняюся на питаннях розвитку агропромислового комплексу, промисловості. Роблю так свідомо, адже цими галузями опікується виконавча гілка влади, якій делеговані відповідні повноваження. Але районна рада з розумінням ставиться до стану справ у сільському господарстві, в промисловості. Депутатський корпус району підтримував і буде підтримувати місцевого товаровиробника, забезпечуватиме розгляд та фінансування прийнятих програм, враховуватиме всі ділові пропозиції представників цих галузей господарства. Свідченням підтримки підприємництва в районі став факт затвердження депутатами районної ради ставок єдиного податку на рівні 2008 року, коли депутати не погодились з пропозицією МДПІ і, переконаний і підприємництво, і районний бюджет від цього лише виграли. В рамках виконання районних програм та з метою забезпечення прозорості та ефективності закупівель за бюджетні кошти, комплексної підтримки розвитку підприємництва, підвищення ефективності використання його потенціалу для вирішення найбільш актуальних проблем району із зайнятості населення та наповнення бюджету, найбільшим галузям району направлено лист за підписом голови районної ради з проханням додатково забезпечити перед здійсненням кожної процедури закупівель постійну публікацію оголошень про заплановані закупівлі в місцевих засобах масової інформації.
Необхідно зазначити, що всі питання, які виносились на розгляд сесій, попередньо детально та ретельно опрацьовувались на засіданнях погоджувальної ради, президії, спільних та окремих засіданнях постійних комісій районної ради. Внесенню питаннь на розгляд сесії районної ради передувала тривала та кропітка робота, яку проводили депутати за допомогою фахівців, працівників виконавчого апарату районної ради та районної державної адміністрації.
Враховуючи політичну структуризацію районної ради, було створено погоджувальну раду Сарненської районної ради. Погоджувальна рада утворена з метою попереднього обговорення питань, пов’язаних з діяльністю депутатського корпусу та її керівного складу, узгодження шляхом консультацій та переговорів позицій політичних сил, що представлені в районній раді.
До складу погоджувальної ради увійшли керівники всіх депутатських фракцій представлених у районній раді.
Зазначу, що в один з критичних моментів у роботі районної ради, саме завдяки проведенню засідання погоджувальної ради керівників депутатських фракцій вдалося досягти консенсусу у нашій спільній діяльності. Приємно, що у здоровій дискусії, відкинувши амбіції та політичні переконання, вболіваючи перш за все за інтереси громади Сарненщини, нам вдалося дійти фактично одностайної згоди та цілеспрямованості в подальшій роботі ради. Не все задумане вдалося, не всі лишились задоволеними, але ми довели нашим виборцям, що коли постає вибір між політикою і добробутом краю ми оберемо благополуччя людей, яке покликані захищати та відстоювати. Єдине побажання до членів погоджувальної ради, частіше ініціювати засідання, активно вникаючи у ті питання, що вносяться на затвердження депутатів.
У відповідності до статті 57 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на першій сесії районної ради V скликання рішенням районної ради від 19 травня 2006 року № 17 «Про президію районної ради» був затверджений персональний склад президії, до якого увійшли голова районної ради, його заступник, голови постійних комісій районної ради та керівники депутатських фракцій.
На засіданнях президії обговорювався порядок денний сесій. Для розгляду питань, попередньо включених до порядку денного, запрошувались автори проектів рішень. Зауважу, що у зв’язку з авральним режимом організації та проведення деяких сесійних засідань, не завжди вдавалось зібрати кворум для проведення засідання президії районної ради. Сподіваюсь у найближчий час ми виправимо ситуацію і пожвавимо роботу даного органу. Крім того, на часі питання введення до складу президії нових депутатів, у зв’язку з оголошенням про створення депутатських фракцій.
Практика показала, що левова частка роботи по розгляду питань відбувається в постійних комісіях районної ради, які організовують свою роботу згідно із загальним планом роботи ради та «Положенням про постійні комісії районної ради». З метою розширення повноважень та сфер впливу постійних комісій було прийняте рішення районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від 19 травня 2006 року № 15 «Про утворення, обрання складу та голів постійних комісій районної ради», яким внесено зміни до назв комісій. Після цього профіль діяльності постійних комісій районної ради охоплює фактично всі основні сфери життєдіяльності мешканців району.
За звітний період було проведено 9 спільних засідань постійних комісій районної ради по обговоренню проектів рішень районної ради, крім того комісії проводили окремі засідання по розгляду, як сесійних, так і планових питань. Регулярно на розгляд комісій направлялись доручення голови районної ради з розгляду профільних питань. За підсумками роботи необхідно відзначити конструктивність та принципово нові підходи до організації своєї роботи практично всіх постійних комісій.
За звітний період голови чотирьох постійних комісії прозвітували перед сесією районної ради про діяльність комісій, прийняті рішення та рекомендації, а загалом вже всі шість постійних комісій виконали вимогу щодо звіту про свою діяльність.
У міжсесійний період, за дорученням ради, комісія розглядала питання щодо перерозподілу бюджетних призначень у межах загального обсягу головних розпорядників коштів, також погоджували пропоновані райдержадміністрацією зміни до доходів та видатків районного бюджету за рахунок міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету відповідно до законодавчих актів.
Комісією вивчались питання:
1. Про розгляд рішення обласної ради від 16.01.2008 року № 607 «Про Порядок підготовки проектів рішень обласної ради».
2. Про розгляд рішення Березнівської районної ради від 22.04.2008 року № 442 «Про заяву Березнівської районної ради з приводу останніх антиукраїнських висловлювань офіційних осіб Росії».
3. Про розгляд рішення Березнівської районної ради від 16.05.2008 року № 448 «Про звернення депутатів Березнівської районної ради щодо ситуації у Верховній Раді України та місцевих радах».
Протягом звітного періоду постійна комісія районної ради провела 4 окремих засідання на яких було розглянуто 55 питань, що відносяться до її компетенції. За наслідками розгляду прийнято 2 рішення та 26 рекомендацій постійної комісії. Члени комісії також брали участь у проведенні дев’яти спільних засідань постійних комісій районної ради.
Протягом звітного періоду до постійної комісії надійшло 12 доручень голови районної ради Добридніка М.М., з них: 9 розглянуті та прийняті відповідні рішення комісії, 6 перебувають на контролі.
Зокрема, на виконання доручення голови районної ради від 27 травня 2008 року № 01/21-715 щодо порядку укладання Сарненською районною дирекцією кіновідеомережі та відділом освіти райдержадміністрації короткотермінових договорів оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад району, та з метою спрощення процедури надання в оренду майна на короткий термін, прийнято рекомендації постійної комісії від 12 червня 2008 року № 23-5, згідно з якими надано дозвіл Сарненській районній дирекції кіновідеомережі та відділу освіти Сарненської районної державної адміністрації протягом 2008 року укладати короткострокові договори оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад району без погодження профільної постійної комісії районної ради в міжсесійний період, при цьому доручено районній дирекції кіновідеомережі та відділу освіти райдержадміністрації протягом 2 робочих днів з моменту укладення короткострокового договору оренди подавати один його примірник до районної ради.
Слід відмітити, що ідентичний порядок укладання короткострокових договорів оренди відділом освіти райдержадміністрації у 2009 році встановлений рекомендаціями постійної комісії районної ради від 13 березня 2009 року № 25-6 щодо надання в орендне користування Будинку дітей та молоді в м. Сарни, вул. Ковельська, 9.
За дорученням голови (лист від 03 жовтня 2008 року № 01/21-1263) на засіданні комісії вивчалися причини створення перешкод державному нотаріусу Войцехович О.О. у виконанні рішення районної ради від 12 червня 2008 року № 430 щодо забезпечення Сарненської державної нотаріальної контори приміщенням для вчинення нотаріальних дій.
На виконання доручення голови районної ради від 06 жовтня 2008 року № 01/21-1270 прийнято рекомендації постійної комісії районної ради від 22 жовтня 2008 року № 24-9, відповідно до яких рекомендовано балансоутримувачам майна спільної власності територіальних громад району під час укладання договорів оренди нерухомого майна долучати до цих договорів схеми розташування приміщення, що передається в оренду.
За наслідками розгляду доручення голови районної ради від 21 січня 2009 року № 01/14-107 щодо проведення перевірки по відповідним галузям використання коштів районного бюджету на капітальні видатки у 2008 році та стан їх освоєння у 2009 році та протокольних доручень з організації виконання пропозицій, зауважень, висловлених депутатами та учасниками другого пленарного засідання двадцять сьомої сесії районної ради від 14 січня та 25 лютого 2009 року, постійна комісія районної ради вирішила: доручити членам постійної комісії Данильченку В.М. та Захарчуку П.М. провести перевірку по відповідним галузям використання коштів районного бюджету на капітальні видатки у 2008 році та стан їх освоєння у 2009 році, та за наслідками даної перевірки подати зведену інформацію на наступне засідання постійної комісії. У зв’язку з цим дане питання перебуває на контролі постійної комісії.
Крім того, комісією розглянуті доручення голови районної ради щодо визначення подальшого призначення об’єкта нерухомості, що по вул. Леніна, 17-а, смт. Клесів; щодо розгляду проекту програми економічного та соціального розвитку Сарненського району на 2009 рік; щодо ефективності використання приміщень житлового фонду, інших приміщень призначених для тимчасового проживання військової частини А-0153 м. Сарни та можливості передачі Міністерством оборони України вказаних незадіяних об’єктів до спільної власності територіальних громад Сарненського району та деякі інші.
Відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду та орендні ставки на нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) спільної власності територіальних громад району, затвердженої рішенням районної ради від 20 вересня 2007 року № 245, постійна комісія надає згоду на право оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад району. Протягом звітного періоду на засіданнях постійної комісії районної ради розглядалося сім питань, що стосувалися надання дозволу на здачу в оренду майна спільної власності територіальних громад Сарненського району, з них п’ять вирішено позитивно та були заключені договори згідно з типовим договором оренди майна спільної власності територіальних громад Сарненського району, затвердженого рішенням районної ради від 20 вересня 2007 року № 250.
На виконання рішення районної ради від 24 вересня 2008 року № 486 для розгляду у постійній комісії районної ради були надіслані проекти планів фінансово-господарської діяльності підприємств спільної власності територіальних громад району на 2009 рік. Дане питання було включено до порядку денного 25 засідання постійної комісії 13 березня 2009 року, проте за пропозицією райдержадміністрації було знято, у зв’язку з тим, що райдержадміністрація мала провести розширену нараду за участю керівників підприємств з даного питання. Нещодавно така нарада відбулася, за її наслідками головою районної ради керівникам районних комунальних підприємств були дані доручення надати в районну раду доповнення до фінансово-господарських планів підприємств спільної власності територіальних громад району на 2009 рік.
Основним критерієм роботи комісії є вивчення земельних питань, а також контроль за прийнятими рішеннями районної ради, що відносяться до профілю комісії. Крім цього, члени комісії вивчали та розглядали звернення підприємств, установ, організацій, громадян, а також доручення голови районної ради. Відбулося також два виїзних засідання робочих груп по розгляду питань за зверненнями громадян.
На виконання листа голови районної ради від 09.10.08р. № 01/15-128 щодо розподілу облдержадміністрацією коштів, виділених для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств області, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року, управлінню агропромислового розвитку райдержадміністрації рекомендовано провести роз'яснювальну роботу серед керівників сільськогосподарських формувань щодо своєчасності повідомлення про наслідки стихії та правильності оформлення підтверджуючих документів про пошкодження та загибель сільськогосподарських культур для подання на отримання фінансової допомоги.
Комісією вивчались питання, які стосувались охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. За результатами вивчення і розгляду питань постійна комісія приймала рішення і рекомендації, направлені на покращення медичного обслуговування населення району, які вносилися на розгляд сесії районної ради. Було проведено виїзне засідання комісії щодо вивчення питання «Про організацію роботи дільничної лікарні в селі Тинне, її фінансування та використання чорнобильських коштів». За результатами розгляду даного питання комісією було прийнято відповідні рекомендації.
Розглядалися комісією також питання щодо контролю за виконанням власних рекомендацій. Так на контролі комісії було питання про хід виконання рекомендацій постійної комісії районної ради щодо організації роботи Тинненської дільничної лікарні, її фінансування та використання Чорнобильських коштів.
Комісія постійно працює над розглядом питань, які стосуються вирішення проблем галузей освіти, культури, молодіжної політики та спорту, здійснює контроль за виконанням прийнятих рішень та рекомендацій, а також виконанням рішень районної ради, що є в компетенції постійної комісії.
Протягом звітного періоду членами комісії розглянуто 6 доручень голови районної ради, а саме:
- щодо аналізу ефективності розподілу та перерозподілу бюджетних призначень;
- щодо попередження випадку, що стався у Степанській ЗОШ І-ІІ ступеня – колегіумі (дев’ятикласник дерев’яним бруском наніс удар по голові своєму ровеснику, внаслідок чого другого госпіталізували в обласну клінічну лікарню, де переніс тяжку операцію).
Постійними комісіями районної ради також проводилась робота з документами, листами та іншими матеріалами вищих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (закони та проекти законів України, постанови Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, рішення обласної ради тощо). Всі матеріали, які надходили до постійних комісій, уважно вивчалися депутатами та використовувались у роботі.
Окремо хочу зупинитися на роботі зі зверненнями громадян. Ця діяльність в районній раді набула системного характеру і будується на основних засадах Конституції України, Закону України «Про звернення громадян». З метою реалізації конституційних прав на звернення в Сарненській районній раді значна увага приділялась особистому прийому громадян. Зокрема графік проведення особистого прийому громадян головою та заступником голови ради затверджено розпорядженням голови ради від 22 травня 2006 року № 18 «Про організацію особистого прийому громадян у Сарненській районній раді».
Графік прийому громадян керівництвом районної ради розміщений на стенді в приміщенні районної ради та на офіційному веб – сайті районної ради. Прийом громадян головою ради, працівниками виконавчого апарату, проводиться кожного робочого дня.
Аналіз звернень, що надійшли до районної ради на протязі 2008 року, показав, що існує тенденція до зменшення письмових звернень громадян до районної ради. Проте, під час здійснення особистого прийому головою районної ради у 2008 році, на особистому прийомі побувало 736 громадян району проти 410 в 2007 році, що є свідченням результативності вирішення попередніх звернень. Протягом першого кварталу 2009 до Сарненської районної ради надійшло 148 звернень громадян.
Аналізуючи характер звернень, слід відзначити, що найбільше громадяни звертались до районної ради з питань надання матеріальної допомоги (151), праці (115), соціального захисту та пенсійного забезпечення (107), житлового господарства (163) та ін.
Громадяни скаржаться на низький рівень надання комунальних послуг, необхідність ремонту багатоквартирних житлових будинків, поганий стан доріг. Значною залишається кількість звернень з приводу будівництва та паливно – енергетичного комплексу (67). Це пов’язано в першу чергу з тим, що в населених пунктах району інтенсивно ведеться будівництво нових вулиць, і багато громадян бажають прискорити підведення електроенергії до новозбудованих будинків, а також просять сприяти у заміні аварійних електроопор, що розташовані біля житлових будинків, газифікації вулиць. Також громадян турбують питання виготовлення державних актів на землю, оплата за земельні та майнові паї, приватизація земельних ділянок. Значне незадоволення у суспільстві викликає стан роботи правоохоронних органів, особливо у сфері боротьби із злочинністю, подолання корупції та хабарництва, зміцнення законності і правопорядку.
За 2008 рік кількість колективних звернень становить 26 ( у них підписів 1075), повторних звернень надійшло 3.
Проведений аналіз письмових звернень громадян, що надійшли до районної ради за 2008 рік, в розрізі місцевих рад району свідчить, що збільшилась кількість письмових звернень від жителів:
Найменування ради |
2008 рік |
2007 рік |
Клесівська |
26 |
21 |
Костянтинівська |
11 |
7 |
Кричильська |
20 |
8 |
Люхчанська |
14 |
6 |
Селищенська |
7 |
5 |
Степанська |
15 |
9 |
Тутовицька |
18 |
16 |
У зв’язку зі збільшенням звернень громадян у вище названих місцевих радах, вважаю головам відповідних рад необхідно активізувати інформаційну та роз’яснювальну роботу серед населення.
Разом з тим, зменшення кількості письмових звернень від жителів спостерігається по Сарненській міській, Вирівській, Кам’яне – Случанській, Карпилівській, Немовицькій, Ремчицькій, Тинненській сільських радах.
Більшість питань, порушених громадянами, вдалося оперативно вирішити, на інші заявники отримали чіткі роз'яснення. Звернення громадян розглядаються у встановлений чинним законодавством строк, за результатами розгляду заявників інформують у письмовій формі.
Відповідно до статті 58 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» організаційне, правове, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради покладено на виконавчий апарат ради, керівництво і координацію роботи якого здійснює її голова.
В структуру виконавчого апарату входять такі підрозділи:
· керівництво;
· організаційний відділ;
· відділ з питань юридичного забезпечення роботи ради та комунальної власності;
· загальний відділ;
· відділ бухгалтерського обліку та звітності.
Виконавчий апарат районної ради відповідно до покладених на нього завдань:
- оперативно і якісно забезпечує згідно з регламентом підготовку матеріалів, що вносяться на розгляд сесій районної ради, вчасно доводить їх до відома депутатів;
- сприяє в роботі та організаційно забезпечує діяльність президії районної ради, постійних та інших комісій ради;
- надає допомогу депутатам у здійсненні ними своїх повноважень, забезпечує їх необхідною інформацією;
- здійснює юридичне забезпечення діяльності районної ради, виконавчого апарату та інших органів районної ради;
- сприяє здійсненню взаємодії і зв'язків районної ради з відповідними територіальними громадами, іншими органами та посадовими особами місцевого самоврядування, центральними та місцевими органами державної виконавчої влади;
- опрацьовує та подає голові районної ради документи, які надходять до районної ради, та виконує доручення голови районної ради, його заступника та заступника голови з питань роботи виконавчого апарату районної ради-керуючого справами;
- забезпечує розгляд листів, звернень, пропозицій органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових і фізичних осіб з питань діяльності районної ради та її органів;
- забезпечує облік та розгляд звернень громадян, організацію особистого прийому громадян керівництвом районної ради;
- забезпечує здійснення районною радою контрольних функцій та інформаційно-аналітичної роботи;
- сприяє здійсненню районною радою та її головою організаційного та матеріально-технічного забезпечення проведення виборів і референдумів в установленому чинним законодавством порядку;
- забезпечує роботу електронно-інформаційної системи «Рада», комп’ютерної техніки та електронного зв’язку;
- здійснює фінансове та матеріально-технічне забезпечення діяльності районної ради та її органів, веде бухгалтерський облік і звітність, в т.ч. статистичну;
- забезпечує організацію діловодства та контролю за строками проходження та виконання службових документів.
Робота виконавчого апарату районної ради проходить відповідно до затверджених планів роботи районної ради на підставі яких складаються щомісячні плани роботи.
Протягом звітного періоду працівниками апарату районної ради надавалась організаційно-методична допомога депутатам районної ради з питань виконання ними повноважень. Закріпленими за постійними комісіями працівниками здійснюється збір та аналіз матеріалів з питань, віднесених до компетенції комісій, підготовка відповідних висновків та рекомендацій, їх розсилка, узагальнення відповідної інформації.
Надавалась допомога у підготовці виступів депутатів на пленарних засіданнях з питань порядку денного сесій, оформленні довідкових матеріалів, депутатських запитів та звернень.
Виконавчим апаратом районної ради протягом звітного періоду розглянуті листи Верховної Ради України, центральних органів влади та надані пропозиції до:
1) проекту Закону України «Про відкритість та прозорість діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування»;
2) проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про плату за землю», який спрямований на упорядкування контингенту постійних користувачів земельними ділянками, а відтак і контингентів платників земельного податку та мобілізацію надходжень до місцевих бюджетів;
4) З метою недопущення соціальної напруги серед населення сільської місцевості, ініційовано для розгляду у Верховній Раді України внесення запропонованих обласним центром зайнятості наступних змін до законодавства України:
1.Законодавчо визначити поняття основної роботи для членів особистого селянського господарства. Зокрема, вважати основним місцем роботи для членів особистих селянських господарств, які працюють у роботодавця, робоче місце у останнього, а не участь у веденні особистого селянського господарства. Такі особи повинні мати право на реєстрацію у службі зайнятості, як шукаючі роботу та у разі її відсутності отримувати матеріальну допомогу відповідно до чинного законодавства.
2. Встановити, що робота в особистому селянському господарстві може вважатися основною, якщо розмір доходу на місяць на одного члена особистого селянського господарства становить не менше прожиткового мінімуму. У разі якщо зазначені особи отримують дохід, менший від прожиткового мінімуму, вони не відносяться до зайнятого населення і мають право на соціальний захист, у т.ч. на отримання допомоги по безробіттю у розмірі різниці між допомогою по безробіттю, яка має бути призначена цій особі, та доходом від ведення особистого селянського господарства.
3. Не відносити до зайнятого населення членів особистих селянських господарств, які закінчили навчання у загальноосвітніх школах і не мають професії, та осіб, які отримали професію і вперше шукають роботу. Надати можливість таким особам отримати роботу або пройти професійну підготовку за сприяння служби зайнятості.
4. Законодавчо визначити механізм та умови набуття і втрати членства в особистих селянських господарствах. У погосподарській книзі (у графі «члени домогосподарства») зазначається власник землі і всі члени домогосподарства, які не є власниками землі. Для того, щоб члени сім'ї вважались зайнятими членами особистих селянських господарств, власник повинен подати заяву про наділ землі членам сім'ї, сесія сільської ради повинна розглянути заяву та винести рішення щодо розподілу землі (з подальшим оформленням державного акту на землю).
5) Комітету Верховної ради України з питань науки і освіти пропозиції щодо розвитку загальної середньої освіти, зокрема, такі.
1. Ініціювати клопотання перед Кабінетом Міністрів України щодо перегляду розмірів компенсаційних витрат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1997 року № 155.
2. Порушити клопотання перед Кабінетом Міністрів України про збільшення граничних сум витрат на придбання меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, теле- і радіоапаратури, відеотехніки для службових кабінетів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 року № 332.
3. Порушити клопотання про термінове затвердження типових штатів загальноосвітніх шкіл.
З метою встановлення прийнятної плати за приєднання електроустановок громадян до електричних мереж, що складала близько 6 тис.грн., було направлено лист Прем’єр-міністру України з проханням скасувати відповідні постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України, якими затверджені Методика обрахування плати за приєднання електроустановок до електричних мереж та Правила приєднання електроустановок до електричних мереж. На сьогодні вказані нормативні акти скасовані.
За наслідками проведення прийому громадян головою районної ради у населених пунктах району жителями територіальних громад неодноразово порушувалися питання обслуговування, реконструкції окремих існуючих ліній електропередач, що не взяті на баланс району електричних мереж. Задля вирішення наболілих проблем в електроенергетиці за сприяння прокуратури області районною радою витребувано у закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго» схеми ліній електропередач в розрізі населених пунктів району, що перебувають на балансі Сарненського району електричних мереж, а також електроустановок в районі, які використовуються у господарській діяльності, однак не взяті на баланс. Зазначену інформацію передано для розгляду профільній постійній комісії районної ради та райдержадміністрації. З даного питання, як голова районної ради ініціюватиму, і прошу депутатів підтримати мене в даному питанні, створення районного комунального підприємства РЕМ. Щоразу при будівництві ліній електропередач ми зіткаємось з проблемою, кому передати їх на баланс, як результат збагачуємо іноземну фірму, на яку не маємо жодного впливу, через що, в першу чергу, страждають люди. Районне ж комунальне підприємство братиме на баланс всі безхозні лінії електропередач, досліджуватиме та ремонтуватиме їх, складатиме протоколи обстежень, своєчасно та якісно надаватиме послуги з електропостачання і, переконаний, поповнюватиме районний бюджет.
Неабиякою проблемою на сьогоднішній день є зовнішнє освітлення населених пунктів. Аналіз наявності зовнішнього освітлення населених пунктів району свідчить про те, що за понад 16 років в районі жодним чином не вирішили проблему освітлення вулиць, за винятком часткового освітлення м.Сарни. Будучи зтурбованим таким станом справ, враховуючи те, що вирішення порушеного питання пов’язане, зокрема, із формуванням євроінтеграційного іміджу району у сфері дорожнього руху та зменшенням кількості злочинів і адміністративних правопорушень, у січні 2008 року всім сільським та селищним радам району було направлено лист за підписом голови районної ради з пропозицією передбачити у бюджетах місцевого самоврядування кошти на виготовлення ПКД для виконання робіт із зовнішнього освітлення населених пунктів на підвідомчій території. Для фінансування з бюджетів вищих рівнів головам рад необхідно було подати до районної ради клопотання та копію виготовленої документації. З метою вирішення даного питання було прийнято рішення від 14.03.2008 року № 360 «Про програму розвитку зовнішнього освітлення в населених пунктах Сарненського району на період 2008-2010років». Вважаю за необхідне, систематично при плануванні районного бюджету передбачати кошти на виконання заходів зазначеної програми.
в частині погодження показників розвитку району внесені пропозиції додатково включити до неї такі проблемні питання соціально-економічного розвитку району:
1. будівництво підвідних газопроводів та газифікація населених пунктів Кричильськ, Поляна, Одринки відповідно до виготовленої за рахунок місцевих бюджетів проектно-кошторисної документації. Крім того, в Програму включено будівництво підвідних газопроводів до сіл Стрільськ, Ясногірка, Селище, Любиковичі, Глушиця, Чемерне, Довге, Іванівка, Гута-Перейма, Чабель, Вирка, Дубки, Яринівка, Волоша, Орлівка;
2. завершення реконструкції казарми військової частини № 15 під терапевтичний корпус на 100 ліжок;
3. електрифікацію новозбудованих житлових будинків в населених пунктах району, а саме: вулиць Соснова і Кузнєцова в смт. Клесів та мікрорайон вулиць Шведа, Богуна, Мазепи м. Сарни;
4. реконструкцію дороги М-07 (Київ-Ковель) – до села Кричильськ відповідно до виготовленої за рахунок місцевого бюджету проектно-кошторисної документації;
5. реконструкцію дороги Кричильськ-Поляна-Угли;
6. будівництво житла для постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
7. будівництво спортивно-оздоровчого комплексу з басейном в м. Сарни.
Також, з метою забезпечення підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів, сприяння досягненню енергетичної незалежності регіону, раціонального використання та економії бюджетних коштів, підтримки місцевого товаровиробника віднести до Пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку району у 2009 році вивчення питання щодо можливості переходу у 2009 році на опалення місцевими видами палива бюджетних установ шляхом внесення відповідних змін до програм енергозбереження, а також розробку механізму економічного стимулювання ощадливого споживання енергоресурсів.
Рішенням обласної ради від 23 січня 2009 року № 1090 додатково включено до Програми економічного та соціального розвитку Рівненської області на 2009 рік зазначені пропозиції в частині показників розвитку району.
Постійно ведеться облік адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів району. Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для підготовки Верховній Раді України відомостей про адміністративно-територіальний устрій району було зібрано та узагальнено відомості про встановлення адміністративних меж Сарненського району, міста Сарни, селищ та сіл району.
Відзначу, що у відповідності до чинного законодавства затверджені згідно Постанови Верховної Ради України № 2196-ІІІ від 21.12.2000 р. межі м.Сарни, також рішенням Рівненської обласної ради № 249 від 19.09.2003 р. затверджені межі смт.Клесів. За минулий рік Рівнеською обласною радою було розглянуто та затверджено межі тільки 2-х населених пунктів Сарненського району (с.Люхча, с.Дубки). Разом з тим, у звітному періоді прийняті рішення районної ради щодо затвердження зміни меж Немовицької, Костянтинівської та Тутовицької сільських рад.
На території району практично всі населені пункти або взагалі не мають затверджених генеральних планів, або плани застарілі і потребують корегування та перезатвердження, і це не дає змоги складати проекти землеустрою щодо встановлення меж населених пунктів. Відсутність встановлених меж населених пунктів не дає змоги вирішити питання щодо проведення грошової оцінки земель, робіт по розмежуванню земель державної та комунальної власності. Звичайно вирішення цих питань потребує виділення коштів з місцевих бюджетів, яких ради не мають. Необхідно на державному рівні вирішувати питання щодо спрощення порядку встановлення меж населених пунктів, а також забезпечення фінансування робіт із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
Також проведено роботу щодо виявлення та усунення фактів вживання назв адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, які не відповідають офіційним відповідно до електронного довідника «Україна. Адміністративно-територіальний устрій» та назвами, внесеними до класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України відповідно до КОАТУУ. Матеріали щодо назв адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, які використовуються на місцевому рівні, разом з офіційними бланками було надіслано для узагальнення в обласну раду.
Спільно з постійною комісією районної ради з економічних питань, підприємництва, залучення інвестицій та комунальної власності визначається стратегія розвитку спільної власності територіальних громад району, розробляються та подаються на затвердження сесії проекти рішень районної ради, що стосуються управління об’єктами комунальної власності.
За звітний період роботи рішенням районної ради від 12 червня 2008 року № 429 внесено зміни до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду та орендні ставки на нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) спільної власності територіальних громад району», затвердженої рішенням районної ради від 20 вересня 2007 року № 245.
З метою встановлення єдиних вимог до порядку списання та відчудження матеріальних цінностей рішенням від 27 жовтня 2008 року № 506 районною радою затверджено Положення про порядок списання та відчудження основних засобів (рухомого майна), що є спільною власністю територіальних громад Сарненського району.
З метою підвищення ефективності використання майна, що належить до спільної власності територіальних громад району районною радою було прийнято рішення від 24 вересня 2008 року № 486 «Про План фінансово-господарської діяльності підприємств спільної власності територіальних громад району». На основі цього рішення до районної ради постійно надходить інформація щодо фінансово-господарського стану комунальних підприємств, у якій зазначається обсяг отриманих доходів, понесені фактичні витрати, витрати по заробітній платі та до обов’язкових фондів, наявність заборгованості по виплаті заробітної плати чи сплати коштів до обов’язкових фондів (якщо така є). Аналіз отриманої інформації свідчить, що заборгованість по виплаті заробітної плати чи сплати коштів до обов’язкових фондів відсутня.
Для забезпечення організації та здійснення контролю за використанням та збереженням майна комунальних підприємств, що перебувають в управлінні Сарненської районної ради, покращення управління майном спільної власності територіальних громад Сарненського району, рішенням районної ради від 12 червня 2008 року № 428 був затверджений Порядок організації та здійснення контролю за використанням та збереженням майна комунальних підприємств, що перебувають в управлінні Сарненської районної ради.
На виконання рішення районної ради від 20 вересня 2007 року № 245 «Про внесення змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду та орендні ставки на нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) спільної власності територіальних громад району» завершується робота із балансоутримувачами майна спільної власності, що здають нерухоме майно в оренду, щодо приведення діючих договорів оренди у відповідність до вказаного рішення.
За звітний період було укладено десять договорів оренди майна - це призвело до збільшення розміру орендної плати та, відповідно, надходжень до районного бюджету, зокрема: районним бюджетом на 2006 рік було передбачено надходжень від оренди в сумі 6500 грн. - надійшло 12978,34 грн., у 2007 році, коли управління об’єктами спільної власності територіальних громад району перейшло до районної ради, було передбачено 18,1 тис. грн. - надійшло 25,1 тис. грн. У 2008 році від оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад району було передбачено 80,1 тис. грн. – надійшло 86476,93 грн. Порівнявши надходження 2006 року та 2008 року, бачимо: сума коштів, що надійшла до районного бюджету 2008 року, в шість з половиною разів більша ніж у 2006 році. За перший квартал 2009 року від оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад району надійшло 22211,31 грн.
На виконання статей 7, 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», керуючись статтями 43 та 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», був розроблений, а на сесії районної ради рішенням від 20 листопада 2008 року № 549 затверджений план діяльності районної ради з підготовки регуляторних актів на 2009 рік.
Крім того, спільно з МДПІ забезпечено підготовку, а на сесії районної ради рішенням від 20 листопада 2008 року № 544 затверджені ставки єдиного та фіксованого податку для суб’єктів підприємницької діяльності на 2009 рік.
Були продовжені терміни дії контрактів на три роки з директором комунального підприємства «Інформаційно-комп’ютерний центр» Сарненської районної ради Мурзою Олександром Андрійовичем та директором комунального підприємства «Сарненське бюро технічної інвентаризації» Сарненської районної ради Серпеніновим Русланом Петровичем.
Розглянуто звернення Рівненського природного заповідника щодо надання дозволу на оренду 4-х боксів (гаражів) майнового комплексу «Дубки» по вул.Лісова, 5, с.Чудель, урочище Розвилка, та надано відповідну згоду.
Т акож було розглянуто звернення Головного управління юстиції у Рівненській області щодо забезпечення Сарненської державної нотаріальної контори приміщенням для вчинення нотаріальних дій. В результаті розгляду даного звернення районною радою було надано згоду на укладення договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад Сарненського району, а саме: частини адмінприміщення, що по вул. Суворова, 8, м.Сарни, площею 99,5 м²., строком на 2 роки 11 місяців для розміщення Сарненської державної нотаріальної контори.
Важливе значення районна рада приділяє питанню ефективного використання комунального майна, з метою посилення контролю за збереженням і використанням майна спільної власності територіальних громад району районною радою було прийнято рішення районної ради від 20 листопада 2008 року № 546 «Про інвентаризацію майна спільної власності територіальних громад району».
Протягом звітного періоду були затверджені експертні оцінки вартості будівлі гаража (боксу № 5) в м.Сарни, вул.Просвіти, 11, нежитлового приміщення котельні в смт.Клесів, вул.Шевченка, 10-а та нежитлового приміщення пологового будинку в смт.Клесів, вул.Шевченка, 8.
Відповідно до рішення районної ради від 18 грудня 2008 року № 575 було надано згоду на передачу приміщення колишнього будинку культури, що по вул.Леніна, 15 в смт.Клесів, із комунальної власності Клесівської селищної ради у спільну власність територіальних громад Сарненського району. В подальшому районною радою рішенням від 25 лютого 2009 року № 630 створено відповідну комісію для передачі зазначеного приміщення. На даний час це питання перебуває на завершальній стадії його вирішення.
Районною радою було прийнято низку рішень щодо приватизації об’єктів спільної власності територіальних громад району.
З метою наповнення районного бюджету районною радою прийнято рішення від 25 лютого 2009 року № 634 про відчудження будівлі кінотеатру «Полісся» по вул.Привокзальна, 31, м.Сарни, що є об’єктом спільної власності територіальних громад району та перебуває на балансі Сарненської районної дирекції кіновідеомережі. Відповідно цим рішенням було затверджено незалежну оцінку вартості будівлі кінотеатру «Полісся» по вул.Привокзальна, 31, м.Сарни від 24 лютого 2009 року, що проведена комунальним підприємством «Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації» Рівненської обласної ради в сумі 976600 грн. (дев’ятсот сімдесят шість тисяч шістсот) без урахування податку на додану вартість.
Враховуючи те, що будівля кінотеатру «Ровесник» згідно рішень районної ради від 14 січня 2008 року № 331 та від 12 червня 2008 року № 426 двічі підлягала приватизації шляхом аукціону, проте не була відчужена через відсутність заяв потенційних учасників аукціону, з метою наповнення районного бюджету та збільшення його дохідної частини, районна рада рішенням від 25 лютого 2009 року № 633 вирішила відчужити будівлю кінотеатру «Ровесник» по вул.Просвіти, 11 в м.Сарни, що є об’єктом спільної власності територіальних громад району та перебуває на балансі Сарненської районної дирекції кіновідеомережі шляхом викупу.
Рішенням районної ради від 14 січня 2009 року було надано згоду Сарненській районній Спілці ветеранів Афганістану на укладення договору оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад району, а саме: приміщення пологового будинку, що по вул.Шевченка, 8 в смт.Клесів, площею 141,2 м² та приміщення котельні площею 16,7 м², що по вул.Шевченка, 10-а в смт.Клесів Сарненського району для розміщення офісу Спілки та музею, на період до їх відчудження у встановленому законом порядку, але не більше як на 2 роки 11 місяців.
На даному етапі проводиться робота над розробленням статутів комунальних підприємств.
Відповідно до порядку призначення та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад Сарненського району, що перебувають в управлінні районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 14 березня 2008 року № 399, Статуту Сарненського міжшкільного навчально-виробничого комбінату, районною радою було прийнято рішення від 18 грудня 2008 року № 571 «Про погодження звільнення та призначення директорів Сарненського міжшкільного навчально-виробничого комбінату».
Також з ініціативи районної ради рішенням від 25 лютого 2009 року № 613 встановлено норматив відрахування у 2009 році районними комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до загального фонду районного бюджету частини чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 %, що в свою чергу призведе до наповнення районного бюджету.
Враховуючи вище викладене, слід відмітити, що управління об’єктами спільної власності територіальних громад району (в частині створення, ліквідації, реорганізації і перепрофілювання підприємств, установ та організацій, призначення і звільнення їх керівників, ведення реєстру об’єктів та майна, що приватизується, організації приватизації, продажу, купівлі, передачі, оренди об’єктів та майна спільної власності територіальних громад району) районною радою, в порівнянні з минулими роками, здійснюється досить послідовно та ефективно, про що свідчать управлінські заходи посадових осіб районної ради, прийняті рішення, надходження до районного бюджету та ін.
Працівники виконавчого апарату активно долучались до організаційної підготовки і забезпечення багатьох інших заходів, які проводились районною радою.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачена вертикаль підпорядкування однієї ради іншій, і це є базисом місцевого самоврядування. На перший план виходять спільні інтереси територіальних громад та їх представницьких органів різних рівнів. Тому і співпрацю з радами ми будуємо на взаємопорозумінні, спільних інтересах, обов'язках і відповідальності перед виборцями.
Апаратом районної ради проводиться цілеспрямована робота щодо взаємодії з місцевими органами самоврядування. Систематично надається організаційна, консультативно-методична та інформаційна допомога з питань роботи постійно діючих органів рад. Надано консультативну та методичну допомогу під час організації і проведення позачергових виборів Кузьмівського сільського голови, які відбулися у листопаді минулого року.
Систематично проводиться узагальнення графіку сесійної діяльності міської, селищних i сільських рад.
Окремо хочу подякувати всім головам селищних та сільських рад за сприяння в організації особистого прийому громадян за місцем проживання головою районної ради, під час якого спільними зусиллями присутніх депутатів та виконавчого апарату ради вдалося допомогти у вирішенні тих чи інших проблемних питань місцевих громад та окремих заявників.
Приємно відзначити активність абсолютно всіх сільських та селищних голів району, які одностайно виявили бажання підтримати ініціативу Кабінету Міністрів України та прийняти участь у Всеукраїнській нараді з питань соціально-економічного розвитку сільських населених пунктів, яка відбуласяся 23 травня цього року. У даній нараді взяли участь члени Уряду, народні депутати України, керівники центральних органів виконавчої влади, голови обласних рад та облдержадміністрацій, голови районних рад, представники Асоції міст України та громад, Української асоціації місцевих та регіональних влад, Фонду сприяння місцевому самоврядуванню.
Проводиться робота щодо вдосконалення нагородної справи, забезпечення її розвитку на засадах демократичності, відкритості, гласності та прозорості, підвищення соціального значення нагород. З цією метою прийняте Положення про Почесну грамоту, Грамоту, Подяку, грошову винагороду та цінний подарунок Сарненської районної ради.
За звітний період:
- направлено подань до обласної ради щодо нагородження - 4
- направлено подань до облдержадміністрації щодо нагородження - 2
- виготовлено Почесних грамот районної ради - 60
- оголошено Подяк районної ради - 30
Шановні депутати! Сарненщина багата талановитими людьми, майстрами своєї справи, тому, прошу активно долучатись до процесу їх нагородження з нагоди професійних та державних свят, ювілеїв пропонуючи достойні кандидатури на нагородження.
Депутати районної ради п’ятого скликання активно приймають участь у районних масових заходах, спортивних змаганнях на теренах району та за його межами, таким чином укріплюють зв’язки зі своїми колегами депутатами різних рівнів, держслужбовцями та посадовими особами місцевого самоврядування.
Можна з впевненістю сказати, що в нашому районі відродилась ще одна добра традиція – проведення Спартакіади до Дня місцевого самоврядування.
29-30 листопада 2008 року в спортивному поєдинку з нагоди Дня місцевого самоврядування, зустрілися команди Сарненської районної ради, Сарненської міської ради та дві збірні команди, що складалися з голів, працівників місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад району та представників структур районної державної адміністрації.
У ході дводенного змагання у спортсменів була можливість продемонструвати і рівень майстерності, і спортивну впертість, і справжню єдність. За підсумками змагань перехідний кубок отримала команда районної державної адміністрації, але кожна команда змогла продемонструвати свої найкращі якості в різних видах спорту та отримати нагороди. Завдяки теплій, дружній атмосфері турніру депутати отримали нові враження, нові знайомства, нових друзів. Такі зустрічі важливі, як для депутатів, так і посадових осіб усіх рівнів.
Одним з головних принципів місцевого самоврядування є гласність. Відповідно до ч.14 п.6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова районної ради «забезпечує гласність у роботі ради та її органів». За звітний період постійно приділялась увага забезпеченню прозорості, гласності роботи районної ради, оперативному інформуванню населення щодо її діяльності у сесійний та міжсесійні періоди, доведенню до відома населення повідомлень про ухвалені рішення та їх виконання, реагування на депутатські запити та звернення громадян тощо.
У своїй діяльності ми керувались чинним законодавством, зокрема законами України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації».
Протягом року на шпальтах районної газети «Сарненські новини» було вміщено десятки матеріалів під рубрикою «Із сесійної зали», «У постійних комісіях», розгорнулася жвава дискусія з найбільш актуальних рішень, ухвалених районною радою. Регулярно на сторінках районної та обласної преси висвітлюється робота сесій районної ради, інформація за наслідками робочих поїздок голови та депутатів районної ради, розміщуються вітання для депутатів районної ради та виконавчого апарату, а також публікуються регуляторні акти та рішення районної ради, надається матеріал інформаційного характеру.
В інформаційних випусках районного радіо, а також у передачі «Сарненщина за тиждень» радіо «Полісся» протягом року проводилось оповіщення про заплановані засідання, оперативно висвітлювалась робота постійних комісій, депутатів, сесійних засідань, проводились прямі ефіри з головою районної ради у передачі «Спілкуємось відверто». Є пропозиція запровадити щотижневий вихід передач: «Районна рада: проблеми, рішення» та «З відповідальністю перед виборцями» (про конкретні справи депутатів, здійснені на благо населення). Тому, прошу депутатів активно долучатись до даного процесу і приймати участь в радіопередачах висвітлюючи результати своєї діяльності, спілкуючись з виборцями.
Нові можливості для удосконалення зазначеного напрямку роботи з'явились із запровадженням веб-сторінки районної ради, яку було створено з метою реалізації політики відкритості та прозорості діяльності районної ради, відповідальності та звітності перед громадою, а також забезпечення права жителів району на одержання достовірної, об'єктивної і повної інформації щодо роботи органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Регулярно розділи сайту поповнюються оперативною інформацією про діяльність депутатів та керівництва ради в сесійний та міжсесійний періоди, у тому числі й про прийом громадян за місцем проживання, участь депутатів ради у житті територіальних громад. На сайті розміщено рішення районної ради нинішнього скликання, в окремому розділі – районний бюджет, а також проект Програми соціально-економічного та культурного розвитку на 2009 рік. А віднедавна з метою удосконалення реалізації конституційних прав на звернення громадян започатковано додаткову систему звернень «Зворотний зв’язок». За електор.адр.: orvid_rrada@sarny.rv.ua мешканці Сарненщини можуть звернутись безпосередньо до голови районної ради, його заступників, представників депутатського корпусу районної ради та виконавчого апарату ради з питань життєдіяльності району, місцевих громад, особистих питань.
Єдиною проблемою у роботі виконавчого апарату є те, що напруженість та обсяги роботи збільшуються, адже час вимагає впровадження нових технологій та форм роботи, притому штатна чисельність працівників залишається незмінною.
Третій рік роботи районної ради п’ятого скликання довів, що, незважаючи на здобутки, багато проблем життя територіальної громади потребують подальшого вдосконалення роботи районної ради, тіснішого об`єднання зусиль депутатів рад різних рівнів, усіх владних органів, оскільки вирішення цілого ряду питань в міру багатьох об`єктивних та суб`єктивних обставин ще гальмується. Минулий період засвідчив, що на благо громади працюють конкретність і діловитість, а не заполітизовані дискусії, бо головний шлях до зважених і мудрих рішень – це консолідація, порозуміння і злагода.
На закінчення звіту хочу подякувати депутатам районної ради, які за звітний період розглянули сотні питань та прийняли виважені рішення, плідно працювали у постійних комісіях, депутатських фракціях. Дякую виконавчому апарату районної ради за злагоджену і ефективну роботу.
Вдячний також працівникам засобів масової інформації, які постійно висвітлювали роботу районної ради.
Але найбільше хотів би подякувати громаді району, яка з розумінням ставиться до наших проблем, підтримує всі наші добрі починання, допомагає в роботі владним структурам, зосереджує на актуальних проблемах місцевих громад.
Зазначу, що розпочався останній, четвертий рік депутатської каденції п’ятого скликання протягом якого ми маємо надолужити все що запланували, як депутати, провести прийоми громадян відповідно закріпленню за населеними пунктами району та прозвітувати перед виборцями. Докласти всіх зусиль задля остаточного вирішення проблемних питань місцевих рад та окремих громадян, які до нас зверталися.
Бажаю всім вам віри і надії, щастя і здоров’я, миру і достатку, мудрості і витримки, а головне - впевненості у майбутньому місцевого самоврядування як передумови процвітаючої України. Сподіваюсь, що всі ми і надалі будемо спільно працювати на благо громади Сарненщини, вирішувати найважливіші питання соціально-економічного розвитку району і нехай Бог допомагає нам у реалізації всіх наших планів та задумів.
Дякую за увагу та готовий відповісти на всі ваші запитання.